Influence of government policies on renewable energy investments
Devlet politikalarının yenilenebilir enerji yatırımlarına etkisi
- Tez No: 648751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye'de mevcut hükümetin 2023 ulusal stratejik hedefleri doğrultusunda, elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının arttırılması için 2005 yılında çıkarılan 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunuyla kullanılmaya başlanan temel destekleme politikası olan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizmasının 2020 yılından sonra sona ereceği duyurulmuştur (AA, 2017) ve yerine hangi mekanizmanın geleceği hala belirsizliğini korumaktadır. Bu araştırmanın amacı; 2020 sonrası Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimi amaçlı kullanımını arttırmaya dönük mevcut destekleme politikalarına alternatifler sunmaktır. Araştırmanın kapsamında detaylı bir literatür taramasıyla dünyada yenilenebilir enerji üretimini desteklemek amacıyla kullanılmakta olan bütün politikalar tespit edilmiş; Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) ve Türkiye'deki uygulamalar ve bu uygulamaların Türkiye elektrik piyasasına uygunluk seviyeleri incelenmiştir. Yapılan karşılaştırmalı analiz ile elde edilen bulgulara göre; (1) Tarife garantisi mekanizmasındaki tarife oranlarının düşürülmesi ve zaman içinde prim garantisi mekanizmasına evrilmesi gerektiği, (2) İhale usulü ile gerçekleştirilen ve araştırma-geliştirme temelli bir politika olan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarının bazı değişikliklerle devam etmesi gerektiği, (3) Yenilenebilir enerjinin piyasaya entegrasyonunun, sera gazı emisyonu azaltma temelli politikalar ve gönüllük temelli yenilenebilir enerji sertifikaları sayesinde tamamlanacağı, (4) Lisanssız elektrik üretimi için net ölçüm sistemi kurulması gerektiği ve (5) Elektrik tüketicisinin bilinçlenmesi ile gönüllük temelli elektrik tedarik sözleşmelerinin giderek artan oranda önem arz edeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the 2023 national strategic goals of the ruling Turkish government, Renewable Energy Resources Support Mechanism, which has been implemented by the Renewable Energy Law No. 5346 issued in 2005, as the fundamental supporting mechanism to increase the share of renewable energy resources in power generation, had been announced to be terminated by the end of 2020 (AA, 2017) and what new mechanism will follow it still remains uncertain. The aim of this research is to provide alternatives to the existing policy mechanisms supporting the increase of the share of renewable energy resources in electricity power generation. Within the scope of the research, by realizing a detailed literature review, all available policies supporting renewable power generation in the world are idenfied. Implementations in member states of the European Union, in United States of America, in BRICS countries formed by Brazil, Russia, India, China and South Africa and in Turkey, and the applicability of these implementation to Turkish electricity market is investigated. Findings of the realized comparative analysis states that; (1) Tariff rates of the feed-in tariff mechanism should be reduced in time and an evolution towards a premium guarantee mechanism should be realized, (2) Research and development oriented Renewable Energy Resource Zone tenders should continue with some revisions, (3) Integration of renewable power generation to the electricity market will be completed with voluntary based renewable energy certificate system oriented to reduce green gas emissions, (4) A net metering system should be established to measure unlicensed power generation, and (5) With the increasing awareness of electricity consumers, voluntary power purchase agreements will become more important.