Erişkin ailevi akdeniz ateşi hastalarında karaciğer ve dalağın shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Sonoelastographic evaluation of the liver and the kidney in adult patients with familial mediterranean fever
- Tez No: 648769
- Danışmanlar: DOÇ. EDA ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) en sık görülen otoinflamatuar hastalık olup, Türkiyenin de içinde bulunduğu, Doğu Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde önemli bir sağlık problemidir. Bu çalışmada erişkin AAA hastalarında karaciğer ve dalakta gelişebilecek olası doku sertlik değişikliklerinin shear wave elastografi (SWE) ile değerlendirilmesi ve klinik takipte ek avantaj sağlayan yardımcı bir görüntüleme yöntemi olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal-metod Çalışmaya 75 erişkin AAA hastası ve 73 erişkin gönüllü kontrol hastası dahil edilmiştir. Karaciğer ve dalağın net olarak görünebildiği interkostal aralıktan hastalara 2-D SWE yöntemiyle inceleme yapılmıştır. Karaciğer ve dalağın parankimal sertlik dereceleri stiffness değeri olarak kPa cinsinden ölçülmüştür. İki grup arasında karaciğer ve dalağın stiffness değerleri arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Bulgular Karaciğer stiffness değeri (KSD) AAA'lı grupta istatistiksel açıdan anlamlı olacak şekilde daha yüksek bulunmuştur. Dalak stiffness değeri (DSD) ise AAA'lı grupta daha yüksek bulunmuş olup aradaki farklılık istatistiksel açıdan anlamlı değildir. Sonuç AAA'lı hastalarda karaciğer parankiminde meydana gelen stiffness artışı 2-D SWE yöntemi ile kuantitatif olarak ortaya koyulabilir ve SWE bu amaçla AAA'lı hastaların takibinde yardımcı görüntüleme yöntemi olarak kullanılabilir. Mevcut çalışmada elde edilen KSD ve DSD ölçümleri ilerideki çalışmalarda hem kontrol grubu hem de AAA için referans stiffness değerleri olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is the most common autoinflammatory diseases, including in Turkey, is a major health problem in countries bordering the eastern Mediterranean. The aim of this study was to evaluate possible tissue stiffness changes in the liver and spleen in adult FMF patients with shear wave elastography (SWE) and to evaluate its usability as an additional advantage in clinical follow-up. Materials and Methods: Seventy five adult FMF patients and 73 adult healty volunteers were included in the study. Patients were examined by 2-D SWE method through the intercostal space where the liver and spleen could be clearly seen. Parenchymal stiffness of the liver and spleen was measured in kPa as the stiffness value. The differences between the stiffness values of the liver and spleen between the two groups were examined. Results: Liver stiffness value (LSV) was found to be statistically significantly higher in the group with FMF. Although the spleen stiffness value (SSV) was found higher in the group with FMF, the difference between the groups is not statistically significant. Conclusions: In the future, the increase in stiffness in the liver parenchyma in patients with FMF can be quantitatively demonstrated by the 2-D SWE method, and SWE can be used as an auxiliary imaging method in the follow-up of patients with FMF for this purpose. The LSV and SSV measurements obtained in the current study can be used as reference stiffness values for both the control and FMF.