Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin seyahatle ilişkili enfeksiyonlar ve bağışıklama ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerinin araştırılması
Investigating the knowledge and awareness levels of specialty students in the field of family medicine about travel-associated infections and immunization
  1. Tez No: 648773
  2. Yazar: NUR EFŞAN YAMAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2019 yılında dünya çapındaki uluslararası turist sayısı % 3,8 büyüyerek 1,5 (1,461) milyar seviyesine ulaştı. Seyahatlerin artışı, çeşitli sağlık risklerini de beraberinde getirmektedir. Seyahatlerle çeşitli enfeksiyon etkenleri dünyada farklı bölgelere taşınabildiğinden, seyahat sağlığı hizmetlerine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle çalışmamızda aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin seyahatle ilişkili enfeksiyonlar ve bağışıklama ile ilgili bilgi ve farkındalıklarını araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tanımlayıcı, kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 30/01/2020 ve 30/04/2020 tarihleri arasında İstanbul ilinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde Aile hekimliği uzmanlık öğrenciliği yapan, çalışmaya katılmaya gönüllü olan, 319 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya alınan bireylere; 17 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Toplama Formu ve literatürden ve uzmanlardan yararlanılarak hazırlanmış 20 adet çoktan seçmeli ve 4 adet likert tipi sorudan oluşan Seyahatle İlişkili Enfeksiyonlar ve Bağışıklama ile ilgili anket formu uygulandı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: According to the data of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO), the number of worldwide international tourists reached 1.5 (1.461) billion in 2019 increasing by 3.8%. The increase in travel rates brings along various travel risks. Since various infectious agents can be carried to different parts of the world through travelling, the need for travel health services has increased. For this reason, the aim of our study was to investigate the knowledge and awareness levels of students specializing in family medicine about travel-related infections and immunization. MATERIAL AND METHODS: Our study is a descriptive cross-sectional survey study. 319 volunteer specialty students in family medicine at the University of Health Sciences (UHS) Training and Research Hospitals in the province of Istanbul between 30/01/2020 and 30/04/2020 were included in the study. A Personal Information Collection Form consisting of 17 questions and a questionnaire form about TravelRelated Infections and Immunization consisting of 20 multiple-choice and 4 Likert scale questions prepared by reviewing the literature and taking the opinions of experts were applied to the participants of the study. Statistical analyses were performed with IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs.