Tıp fakültesi öğrencilerinde irritabl barsak sendromu görülme sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of irritable bowel syndrome and associated factors in medical students
  1. Tez No: 891506
  2. Yazar: SÜMEYYE BETÜL ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: İrritabl Barsak Sendromu (IBS) toplumda sık görülen bireylerin günlük yaşamlarına ve toplum ekonomisi üzerine olumsuz etkileri olan bir fonksiyonel barsak hastalığıdır. Tıp fakültesi öğrencileri yüksek akademik stres, yoğun çalışma saatleri, sınav yükü, anksiyete ve depresyon oranlarının yüksek olması gibi sebeplerle risk altındadır. Bu çalışma ile tıp fakültesi öğrencilerinde IBS görülme sıklığı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik kurulunun 24.10.2023 tarihli toplantısında 2023/490 sayılı kararı ile onaylandı. Çalışmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aralık-Ocak döneminde öğrenim görmekte olan tıp fakültesi öğrencileri oluşturdu. Dönem I-VI arası öğrenim gören 1466 öğrencinin %81'ine ulaşılarak toplam 1188 katılımcı ile çalışma gerçekleştirildi. Çalışmanın verileri, iki bölümden oluşan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze toplandı. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan 28 sorudan oluşan sosyodemografik bilgi formu ve Roma IV kriterleri, ikinci bölümde Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği yer aldı. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 25.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Irritable bowel syndrome (IBS) is a functional bowel disease that is prevalent in society and has a negative impact on the daily lives of individuals and the economy of society. Medical students are at risk due to high academic stress, intensive working hours, exam load, and high rates of anxiety and depression. The aim of this study was to evaluate the prevalence of IBS in medical students and the factors affecting it. Materials and Methods: This study was approved by the decision numbered 2023/490 of the Ethics Committee of Selçuk University Faculty of Medicine at its meeting dated 24.10.2023. The study population comprised medical students enrolled at Selçuk University Faculty of Medicine during the December-January period of the 2023-2024 academic year. A total of 1188 participants were included in the study, representing 81% of the 1466 students enrolled between semesters I-VI. Data were collected via a questionnaire comprising two sections. The first part of the study comprised a sociodemographic information form comprising 28 questions, which had been prepared by the researcher. The second part of the study included the Hospital Anxiety and Depression Scale. The data were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 25.0 statistical package programme. Statistical significance was accepted as p < 0.05. Results: The mean age of the students who participated in the study was 21.35 ± 2.46 years. The gender distribution of the students was as follows: 54.3% female (n=645) and 45.7% male (n=543). The prevalence of IBS was found to be 20.9% in the study. The prevalence of IBS was found to be significantly higher in female students than in male students (p< 0.001). While a statistically significant higher prevalence of IBS was observed in third grade students, a lower prevalence was observed in sixth grade students compared to other grades (p 0.001). A significantly higher frequency of abnormal anxiety was observed in third-year medical students (p< 0.001). The frequency of IBS was found to decrease as the weekly physical activity increased, although this was not statistically significant. No significant relationship was found between diet, smoking, alcohol intake, regular breakfast, BMI, sleep and age and IBS. Families of students with IBS were found to be statistically significantly more likely to have someone diagnosed with IBS (p=0,006).