Street music in urban public sphere in terms of social communication: The case of Istanbul
Toplumsal iletişim açısından kentsel kamusal alanda sokak müziği: İstanbul örneği
  1. Tez No: 648797
  2. Yazar: EZGİ DENİZ ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN TAŞBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kamusal alanı, tüm kentliler için ulaşılabilir, kullanılabilir, sosyal yaşantılarını rahatça sürdürdükleri ve kenti oluşturan ana yapılardan biri olarak tanımlayabilmek mümkündür. Dolayısıyla, kişilerin kamusal alan içerisindeki varlıklarının gelişimi ile kentin dönüşümünü doğru orantılı görmek gerekmektedir. Bu çalışmada, 1980'lerle birlikte üzerinde tartışmaların arttığı kamusal alan kavramının irdelenmesi, sokak sanatı ve müziği gibi toplumsal aktiviteler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Sokak sanatının bir uzantısı olarak ele alınan sokak müziği, antik dönemden itibaren sosyal ve kültürel yaşamın içerisinde yer almaktadır. Müzik ve toplumun arasındaki karşılıklı ilişkinin incelenmesi, her daim ideolojik bir boyuta sahip müziğin tarihsel bir akış içerisinde sürekli olarak dönüşümler ve gelişimler göstermesinin bir uzantısı olarak sokak müziği de, kendine önce kamusal alanlarda, ardından literatürde yer bulmaya başlamıştır. Sokak müziği ve müzisyenlerinin tarihsel akış, farklı coğrafi ve kültürel konum içerisinde sanat, sosyoloji ve kent kuramları üzerinden tartışmaya açılmasının amacı, müziğin kamusal alandaki ideolojik konumunu irdelemektir. Bu bağlamda, sokak müzisyenlerinin icralarını gerçekleştirdikleri kentsel kamusal alanlarda, kent hakkı ve kamusal alan kavramları çerçevesinde toplum içerisindeki iletişimsel süreçleri incelenip, akademik bulgular ile karşılaştırılması gerekmektedir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da performanslarını sergileyen ya da sergilemiş olan sokak müzisyenleri oluşturmakta, özellikle sokak gibi halka açık kamusal alan kullanımlarını ve emeklerinin sürdürülebilirliği konusundaki değişim ve gelişim süreçlerini, literatür araştırması ve derinlemesine mülakat yöntemi ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is possible to describe the public sphere as one of the main structures that make up the city, which is accessible, available for all urbanites and where they live their social lives comfortably. Therefore, it is necessary to see the development of people's assets in public sphere and the transformation of the city in direct proportion. The aim of this study is to examine the concept of public sphere, on which discussions have increased since the 1980s, and to examine its effects on social activities such as street art and music. Street music, considered as an extension of street art, has been involved in social and cultural life since antiquity. The study of the interrelationship between music and society is an extension of the way music, which has always had an ideological dimension, constantly transforms and evolves in a historical flow, and street music has started to find its place first in public spaces and then in literature The aim of the discussion of street music and musicians through art, sociology and urban theories in different geographical and cultural positions within the historical flow is to examine the ideological position of music in the public sphere. In this context, in urban public spaces where street musicians perform, the communicative processes within the community within the framework of the concepts of Urban right and public space should be examined and compared with academic findings. The sample of the study is street musicians who perform or performed in Istanbul, and this study examines the change and development processes of the street musicians, especially the use of public spaces such as streets and the sustainability of their labor.