Duygulara yönelik inançlar ve yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the mediating role of emotion dysregulation in the relationship between beliefs about emotions and generalized anxiety disorder
  1. Tez No: 648799
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında duygulara yönelik inançlar, duygu düzenleme güçlüğü ve yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde yaşayan 18-44 yaş aralığında 418 üniversite öğrencisi (347 kadın, 71 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Leahy Duygusal Şema Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Testi kullanarak elde edilmiştir. Değişkenler arası ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı analizi uygulanmıştır. Duygulara yönelik inançlar ve yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü değerlendirmek için ise Hiyerarşik Regresyon Analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda, onaylanma ve uzlaşı inançları hariç duygulara yönelik inançlar ile duygu düzenleme güçlüğü; duygu düzenleme güçlüğü ile yaygın anksiyete bozukluğu; duyguları inkâr hariç duygulara yönelik inançlar ile yaygın anksiyete bozukluğu arasında anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Ayrıca, onaylanma ve uzlaşı inançları hariç duygulara yönelik inançlar ve yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkilerde duygu düzenleme güçlüğünün kısmi ya da tam aracı rollere sahip olduğu görülmüştür. Sonuçlar ilgili literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Duygulara yönelik inançlar, duygusal şema, duygu düzenleme güçlüğü, yaygın anksiyete bozukluğu
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to investigate the relationship between beliefs about emotions, emotion dysregulation and generalized anxiety disorder. The research was carried out with 418 university students (347 female, 71 male) aged 18-44 in Istanbul. The data of the study were obtained by using the Leahy Emotional Schema Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, and Generalized Anxiety Disorder-7 Scale. Pearson Product-Moment Correlation was conducted in order to examine the relationships between variables. Hierarchical Regression Analyses were conducted to evaluate the mediating role of emotion dysregulation in the relationship between beliefs about emotions and generalized anxiety disorder. As a result of the analyses, it has been found that there are significant relationships between the beliefs about emotions except for validation and consensus and emotion dysregulation; emotion dysregulation and generalized anxiety disorder; the beliefs about emotions except for denial and generalized anxiety disorder. In addition, it has been observed that emotion dysregulation has roles as partial or full mediators in the relationships between the beliefs about emotions except for validation and consensus and generalized anxiety disorder. The results were discussed in the light of the relevant literature. Key words Beliefs about emotions, emotion dysregulation, emotional schema, generalized anxiety disorder