Modern doğaçlama tiyatro ve modern doğaçlama tiyatro ile geleneksel Türk tiyatrosu arasındaki benzerlikler
Modern improvised theater and the similarites between modern improvised theater and traditional Turkish theater
  1. Tez No: 648802
  2. Yazar: UTKU ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA İSKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Doğaçlama tiyatronun ülkemizde git gide yaygın hale gelen, birçok yeni doğaçlama ekiplerinin kurulduğu ve halen aktif olarak da devam eden ekiplere eklenerek daha da yayılmaya devam etmektedir. Modern doğaçlama tiyatro yapan Mahşer-i Cümbüş ekibi tarafında gösterilerinde modern doğaçlama tiyatronun Geleneksel Türk tiyatrosu ile benzerlikleri olduğu dile getirmektedir. Bu çalışmada da amaç bu benzerlikleri ortaya çıkarmak ve doğaçlama tiyatro yapan, ilgi duyan, merak eden herkese kaynak oluşturmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde doğaçlama kavramı doğaçlamanın kökeni ve doğaçlama tiyatro tarihi anlatılmıştır. İkinci bölümde modern doğaçlama tiyatro yapısı, geçmişi oyun formatlarının geçmişi, nasıl ortaya çıktığı, Türkiye ve Dünya'daki öncüleri hakkında bilgi vermektedir. Son bölümde ise Geleneksel Türk Tiyatrosunun tüm türlerinden ve yapısından bahsedilmektedir. Sonuç bölümünde ise bulunan benzerlikler tespit edilip Modern Doğaçlama Tiyatro ve Geleneksel Türk Tiyatrosu üzerine tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İmprovised theater getting more common in our country and established so many theater team also still active, many more. Improvised theater crew Mahser-i Cümbüs shows us similarity between modern theater and traditional Turkish theater. In this project goal is find out the similarities and the people who is making improvised theater,interested in, curious about it also this project going to be source to these people. In the first part of project going te examine improvised word, its history and improvised theatre history. The second part has given info about modern improvised theater form, its history, theatre format history, how its exist, the leaders in Turkey and world. Last part has given info about traditional Turkish theater kinds and forms. In the result part going to determine the similarties which is we find out also discussed about modern traditional improvised theater and traditional Turkish theater.