Çalışan çalışmayan evli kadınlarda yaşam doyumu, başa çıkma tutumları ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between life satisfaction, attitude attitudes and depression in married working and non-working women
- Tez No: 648811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada katılımcıların sağladığı veriler doğrultusunda, çalışan, çalışmayan evli kadınlarda yaşam doyumu, başa çıkma tutumları ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini İstanbul ili, Bakırköy İlçesi, Cevizlik Mahallesinde yaşayan, 18-58 yaş arası çalışan ve çalışmayan evli 1350 kadın oluşturdu. Araştırmanın örneklemini: İstanbul ili, Bakırköy İlçesi, Cevizlik Mahallesinde yaşayan, 18-58 yaş arası çalışan ve çalışmayan kadınlardan bu araştırmayı kabul eden ve çalışma kriterlerine uyan 300 kadın oluşturdu. Veri toplama araçları olarak Yaşam Doyumu Ölçeği, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanıldı. Araştırmaya katılım için bilgilendirilmiş gönüllü onamı alınan katılımcılarla anket çalışması yapıldı. Katılımcıların genel özelliklerini tanımlayıcı istatistikler; kesikli değişkenler için yüzde ve sıklık, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değerleri verildi. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı BasıklıkÇarpıklık değerleri ile analiz edildi. Sürekli değişkenler normal dağılıma uyduğu için verilerin analizinde parametrik testler kullanıldı (Chi-Square Testi, Pearson Korelasyon, İndependent Samples T Test, One-Way Anova). Ölçek skorları arasındaki ilişki pearson korelasyon analiziyle test edildi. Sonuç olarak araştırmada çalışan ve çalışmayan kadınların depresyon düzeyleri arasında bir farka rastlanmamıştır. Çalışma durumlarına göre problemlerle başa çıkma tutumları ve yaşam düzeylerinin de farklılaşmadığı belirlenmiştir. Kadının içinde bulunduğu ruh hali, çalışma hayatına bakış açısı, kişisel başka nedenleri ile ilintili olarak depresyon durumu bakımından değişkenlik gösterebilir. Buna göre kadınların yaşam doyumlarına etkide bulunan başka faktörlerin olduğu ve kadınların iş yaşantılarının onlara ekstra bir avantaj sağlanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between life satisfaction, coping skills and depression among married women who are employed and unemployed, according to the data provided by the participants. The population of the study consisted of 1350 employed and unemployed married women between 18-58 years old and living in Cevizlik neighborhood of Bakırköy district of Istanbul province. The sample of the study consisted of 300 women from the population. Data were collected using the Satisfaction with Life Scale, Coping Attitudes Scale and Beck Depression Scale. Participants were informed in advance and informed consent was obtained. Descriptive statistics of the general characteristics of the participants; Percentage and frequency for discrete variables, mean, standard deviation, minimum-maximum values for continuous variables were given. Whether the continuous variables fit the normal distribution was analyzed by kurtosis-skewness values. Parametric tests were used in the analysis of the data because the continuous variables fit normal distribution (Chi-Square Test, Pearson Correlation, Independent Samples T Test, One-Way Anova). The relationship between the scale scores was tested by Pearson correlation analysis. As a result, no difference was found between the depression levels of working and non-working women. Coping skills and living levels did not differ according to working conditions. The mood of the woman may vary, her perspective on working life, and other personal reasons in terms of depression status. Accordingly, it was concluded that there are other factors affecting women's life satisfaction and employment is not given an extra advantage.