Neyzen Yusuf Paşa'nın hayatı ve 10 saz eserinin makam ve form bakımından incelenmesi
Neyzen Yusuf Pasha's life and makam and form analysis of 10 instruments
  1. Tez No: 648816
  2. Yazar: BURAK KISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Neyzen Yusuf Paşa (1821-1884) İstanbul'da Beşiktaş Mevlevîhânesi'nde doğdu. Neyzen Yusuf Paşa 19.yüzyılın en büyük neyzenlerinden ve bestekârlarındandır. Günümüze ulaşmış birçok saz eseri ve söz eseri mevcuttur. Fakat Neyzen Yusuf Paşa daha çok saz eserleriyle öne çıkmış bir bestekârdır. Bu çalışmada Neyzen Yusuf Paşa'nın on adet saz eserinin makam ve form bakımından incelenmesi yapılmıştır. Neyzen Yusuf Paşa makamlarımızın karakteristik özelliklerini en iyi şekilde kavramış, eserlerinde duygu ve düşünceyi en iyi bir şekilde yansıtmıştır. Neyzen Yusuf Paşa'nın eserleri form olarak incelendiğinde; peşrevlerinde genellikle devrî kebir usulünü, saz semailerinde ise aksak semai usulünü kullanmıştır. Peşrevler 1 hane 1 teslim, saz semaileri ise 4 hane 1 teslim incelenmiştir. Neyzen Yusuf Paşa'nın Dügâh peşrevi 4 hane 1 teslim olarak incelenmiştir ve güvenilir kaynak olarak Dârülelhan Külliyatı'nın notalarının güvenilir kaynak olduğu kanaatine varılmıştır. Diğer eserlerinde ise TRT Nota Arşivi'nin güvenilir kaynak olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada Neyzen Yusuf Paşa'nın eserlerinin analiziyle beraber Neyzen Yusuf Paşa'nın hayatı ve neyzenliğinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neyzen Yusuf Paşa (1821-1884) was born in Beşiktaş Mevlevîhâne (Mevlevî Lodge) in İstanbul. He was one of the most prominent ney players and composers of 19th century with numerous vocal and instrumental compositions. Howewer, he is best known for his instrumental compositions. In this study, ten instrumental compositions of the composer are analysed in terms of makam and form. Neyzen Yusuf Paşa has a very solid understanding of makam system and was able to reflect that on his compositions. In terms of form, we see that he utilized devrikebir rhythmic cycle (usûl) in his peşrev compositions and aksak semai rhythmic cycle (usûl) in his saz semai compositions. Analyses of peşrev compositions are based on one hane and teslim, whereas the analyses of saz semaisi compositions are based on four hane and teslim. Dügâh Peşrev, as an exception, is analysed based on its four hanes and its teslim and Dârülelhan Külliyatı is chosen as the reliable source for the composition and fort he other compositions TRT Archives is chosen as the reliable source. Along with the analyses of his work , this study also contains the life of Neyzen Yusuf Paşa and his status as a ney player.