Siirt yöresinde halk tarafından şalgam olarak tüketilen turp bitkisinin metal içeriği ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the metal content and biological activities of the radish plant consumed as a turnip by the public in Siirt region
  1. Tez No: 648817
  2. Yazar: HASAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması (Eruh) Siirt bölgesinde yetiştirilen bir turp ekotipinden elde edilen şalgam (avtitu) üzerine yapılmıştır. Turptan farklı çözgenler ile elde edilen ekstraklarda antioksidan kapasiteleri, toplam fenolik ve flavonoid miktarları DPPH (serbest radikal süpürme), Ferrik iyon indirgeyici antioksidan gücü (FRAP) analizleri yapılmıştır. Ayrıca örneklerin metal içeriği ve toplandığı alanda alınan toprak numunelerinin element analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda toplam fenolik madde miktarı en yüksek değer 71,97±14,54 mg/mL Gallik asit eşdeğeri ile toprak üstü kısımların metanol ekstraktında tespit edilmiştir. Toplam flavonoid en yüksek değer 298,17±128,13 mg/mL rutin eşdeğeri ile toprak üstü kısımlarına ait metanol ekstraktında tespit edilmiştir. DPPH en yüksek % inhibisyon değeri %66,88 ile turp örneklerinin torak üstü kısmında metanol ekstraktında tespit edilmiştir. Ferrik iyon indirgeyici antioksidan gücü (FRAP) en yüksek değer 3,29±0,01 mg/mL FeSO4 eşdeğeri olarak toprak üstü kısımlara ait metanol ekstraktında tespit edilmiştir. Element içeriği Kalsiyum, Potasyum ve Sodyum gibi besin açısından önemli olan elementler açısından zengin bulunmuştur. Toprak Analizi bakımından bakıldığında organik madde oranı iyi, alınabilir fosfor çok fazla ve alınabililir potasyum iyi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study (Eruh) was made on avtütı (turnip) obtained from a radish ecotype grown in Siirt region. The antioxidant capacities, total phenolic and flavonoid amounts of DPPH (free radical scavenging), Ferric ion reducing antioxidant power (FRAP) analyzes were performed in extracts obtained from radish with different solvents. As a result of the study, the highest value of total phenolic substance was found in the methanol extract of the above ground parts with 71.97 ± 14.54 mg / mL Gallic acid. Total flavonoids were found in the methanol extract of the above ground parts with the highest value 298.17 ± 128.13 mg/mL rutin equivalent. DPPH was detected in methanol extract in the upper thoracic part of radish samples with the highest % inhibition value of 66.88%. Ferric ion reducing antioxidant power (FRAP) was found to be the highest value of 3.29 ± 0.01 mg/mL FeSO4 equivalent in the above ground methanol extract. In terms of soil analysis, it has been determined that the organic matter ratio is good, the absorbable phosphorus is high and the available potassium is good.