Professional development of prep school EFL instructors through reflective practice groups
Üniversite hazırlık okulundaki İngilizce öğretim görevlilerinin yansıtıcı öğretim çalışma grupları yoluyla mesleki gelişimleri
- Tez No: 648818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÇOMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İngilizce eğitimi veren öğretmenlerin kendilerinden beklenen üst seviye eğitimi sağlayabilmek adına alanında uzman profesyoneller olması gerektiği yadsınamaz bir gerçektir (Richards, 2008). Kaliteli bir dil eğitimi için, bu alandaki öğretmenlerin mesleklerinde yetkin olması gerekmektedir. Özellikle üniversitelerin hazırlık okulunda görev yapan İngilizce öğretim görevlilerinin alanında donanımlı olmaları, öğrencilerinin bölüm derslerinin gerektirdiği akademik beklentilere ve bununla birlikte dil öğrenmenin sosyal ve mesleki boyutlarına hazır olabilmeleri açısından gerekli görülmektedir. Söz konusu gelişim gerekliliğine ve hizmet öncesi öğretmenlik eğitiminin mesleki gerçekliklere tam anlamıyla cevap verememesine bağlı olarak, etkili bir mesleki gelişim bu öğretmenler için büyük önem taşımaktadır. Fakat, görüldüğü kadarıyla günümüzde dil öğretmenlerinin mesleki gelişimleri, geleneksel ve yukarıdan aşağıya kararlara dayalı olarak gerçekleştirilen bir defaya mahsus eğitimler yoluyla yapılmaktadır. Esas olarak, yeni gerçekliklere dayalı ve etkili mesleki gelişim anlayışları; yansıtma, işbirliği, sürdürülebilirlik, aşağıdan yukarıya karar verme, sınıf içi uygulamalara dayalı olma ve öğrenci gelişimini hedefleme gibi etmenleri barındırmaktadır (Bull et. al., 1994; Craft, 2000; Day, 1999; Day & Sachs, 2004; Knight, 2002). Bu çerçevede, bu çalışmada, öğretmen gelişimini hedefleyen bir aktivite olan Yansıtıcı Öğretim Çalışma Grupları (RPGs) (Distad & Brownstein, 2004) incelenmiş ve bu anlamda çalışmaya katılan öğretmenlerin 9 hafta süren mesleki gelişim süreçleri ile ilgili bakış açıları incelenmiştir. Özellikle, çalışma sürecinde ortaya çıkan sonuçlar ve bunların birbiriyle olan ilişkileri sonucunda ulaşılan anlam bütünlüğüne dayanarak RPG sürecinin mesleki gelişime olan etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi dahilinde tekli durum çalışması deseni yoluyla yapılmıştır (Creswell, 2007; Merriam, 2009). Çalışmaya bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda çalışan 5 İngilizce öğretim görevlisi katılmıştır. Çalışmadaki verilerin toplanmasında iki yarı yapılandırılmış görüşme, iki yansıtıcı kompozisyon, bir odak grup toplantısı, toplantı görselleri, araştırmacının alan notları ve RPG toplantılarının video kayıtları kullanılmıştır. Veri toplama süreci 14 hafta sürmüş ve bu süreçte öğretmenler 10 adet RPG toplantısı gerçekleştirip bu toplantılarla özgü bütün araştırma verilerini sağlamışlardır. Veri analizi Saldana ve Omasta'nın (2018) önerdiği nitel veri analizi yöntemiyle yapılmış ve ortaya çıkan temaların ortaya koyduğu anlamlar incelenmiş ve sentezlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, katılımcı öğretmenlerin RPG sürecinden fayda sağladığını ortaya koymuştur. Sağlanan bu faydalar öğretmenlerin kendileri, öğrencileri, meslekleri ve RPG süreci ile ilgili vardıkları keşifler içerisinde gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin bu keşiflere ulaşırken duygusal anlamda engellerle karşılaşmama, kolektif olarak çalışabilme, eylem odaklı olma ve yansıtıcı öğretimi benimseme gibi etmenlerden faydalandığı görülmüştür. Bu anlamda, yeni mesleki gelişim prensiplerine paralel olarak, RPG çalışmalarının öğretmen gelişimi adına etkili bir araç olarak görülebileceği ortaya konmuştur. Temel anlamda ise işbirlikçi yansıtmanın öğretmenlerin mesleki gelişiminde önemli bir yeri olduğuna dikkat çekilmiştir. Bu sonuçlar ışığında, çalışmanın sonunda araştırmacılar, eğitim kurumları ve dil öğretmenleri için öneriler getirilmiş ve bu önerilerin gelecek RPG çalışmalarına ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that teachers of English language need to be qualified professionals in order to meet the high expectations from them (Richards, 2008). For quality language instruction, these teachers need to be competent in their profession. Especially the EFL instructors teaching at preparatory schools of universities are required to be well-equipped to prepare their students for the academic expectations of departments as well as for the social and professional dimensions of language acquisition. Based on this necessity of improvement and the fact that pre-service teacher education falls short of preparing language teachers for professional realities of their job, effective professional development (PD) is of utmost importance for these teachers. However, it seems that the majority of PD activities available for these teachers consist of traditional and top-down practices in the form of one-off delivery of events. Actually, the newer understanding of teachers' PD prioritizes reflection, collaboration, sustainability, bottom-up decision making, basis on classroom evidence and the ultimate goal of enhanced student learning (Bull et. al., 1994; Craft, 2000; Day, 1999; Day & Sachs, 2004; Knight, 2002). In this scope, the present study investigated Reflective Practice Groups (RPGs) as a way of teachers' PD (Day & Sachs, 2004) in an effort to find out the teachers' perspectives regarding their learning experience throughout the 9-week PD process. In particular, the teachers' insights about the RPG activity were analyzed to explore the developmental effect of the practice based on the interrelations of the emergent meanings. This study was conducted in qualitative research paradigm as a single instrumental case study (Creswell, 2007; Merriam, 2009) with 5 Prep School EFL instructors in a foundation university. The data was collected through a myriad of qualitative tools such as two semi-structured interviews, two reflective essays, a focus group meeting, visual artefacts, researchers' field notes and video-recordings of the RPG meetings. Data collection lasted for 14 weeks in total through which the teachers held 10 RPG meetings and delivered all the related research data. The data was analyzed by using the qualitative data analysis method suggested by Saldana and Omasta (2018) through which the meanings emerging from the themes were examined and synthesized. The results of this case study demonstrated that the EFL instructors participating in RPG meetings benefited from the process, which is evident in their explorations about teacher self, student viewpoints, teaching as a profession and the conduct of RPG process. While reaching these learning points, it was observed that the teachers made use of low affective filter, high collectivity, action orientation and reflective practice. These results suggest that RPGs could be considered as an effective developmental tool in line with the principles of the contemporary PD paradigm. The fundamental suggestion of the study is that collaborative reflection has a significant impact on teachers' PD. In the light of these results, several implications have been offered for researchers, educational institutions and language teachers for further considerations of RPG.