Cam tavan sendromu: Eğitim kurumlarında çalışanlara yönelik bir araştırma
Glass ceiling syndrome: A research for workers in educational institutions
  1. Tez No: 648824
  2. Yazar: ERGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, işletmelerde önemli bir sorun olan ve çalışanların yaşadıkları problemleri ifade eden cam tavan sendromu konusunda bilgi vermek ve bu alanda yapılan çalışmalara ışık tutmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada iki farklı yöntem kullanılmıştır. Kavramsal bölümde literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Alanyazında, örgütlerde kariyer kavramı ve kariyer yönetiminde güncel yaklaşım olarak ifade edilen cam tavan sendromu ile ilgili yayınlar incelenerek, kariyer ve cam tavan sendromu ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Eğitim kurumlarında yaşanan kariyer sorunları ve cam tavana yönelik yapılan araştırmada Cam Tavan Sendromu Ölçeği kullanılarak eğitim kurumlarında çalışan 1441 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya konmuştur. Faktör ve korelasyon analizleri yapılarak eğitim kurumlarında cam tavan algısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların cam tavan algılarının demografik özelliklerine göre değişimi bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to be an important problem in businesses and to give information about the glass ceiling syndrome that expresses the problems experienced by employees and to shed light on the studies in this field. Two different methods were used in the research. In the conceptual section, the literature review method was used. In the literature, publications related to the concept of career in glass and the current approach in career management are examined, and information about career and glass ceiling syndrome is transferred. In the application part of the research, the survey method, one of the quantitative research methods, was used. In the research on career problems experienced in educational institutions and glass ceiling, data was collected from 1441 people working in educational institutions using the Glass Ceiling Syndrome Scale. The collected data were analyzed in SPSS program and findings were revealed. Glass ceiling perception was tried to be determined in educational institutions by making factor and correlation analysis. As a result of the research, the changes in the perception of glass ceiling of the participants according to their demographic characteristics were found.