Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerinde Avrupa şüpheciliği
Euroscepticism in Central and Eastern European countries
- Tez No: 648823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Avrupa Birliği'nin bütünleşme süreci, birliğe destek olan tarafın yanında karşıt olan veya eleştirel yaklaşan kesimi de beraberinde getirmiştir. Bu kesimin, birliğe yönelik olumsuz bakış açısı 'Avrupa şüpheciliği' kavramını ortaya çıkarmıştır. Avrupa şüpheciliği, Avrupa bütünleşmesine veya Avrupa Birliği'ne karşıt olma ve/veya politikalarını eleştirme durumudur. Avrupa şüpheciliği, tek veya grup ülkeler üzerinden analiz edilmektedir. Bu tezin amacı, Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerindeki Avrupa şüpheciliğini açıklamaktır. Analiz, siyasi partiler ve kamuoyu düzeyinde yapılmıştır. Bu ülkeler, Avrupa Birliği'ne üye olmalarından önce, birliğe önceden üye olmuş ülkelerin olumsuz görüşlerine maruz kalmışlardır. Birliğin yapısını bozacakları veya ekonomik yapılanmaya zarar verecekleri bu görüşlerin temelinde yer almaktadır. Bu noktada tez, kendilerine şüphe ile yaklaşılan Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerindeki Avrupa şüpheciliğinin, üyelikten sonra artma eğilimi gösterdiğini tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration process of the European Union (EU) has brought along opposers or critics, as well as supporters of the EU. The negative view of this group has created the concept of“Euroscepticism”. Euroscepticism is the opposition to the EU integration or EU and/or criticism of its policies. Euroscepticism is analysed on one country or country groups. The thesis aims to explain the Euroscepticism in Central and Eastern European Countries. The analysis has been conducted at political parties and public opinion level. These countries, before being a member of the EU, were exposed to negative opinions of the old members. This approach is based on that these countries would demolish the structure of the EU or damage the economic settlement. At this point, the thesis has found out that Euroscepticism in Central and Eastern European Countries which were regarded with suspicion, has shown an increasing tendency after membership.