Child well-being: The perspectives of children and their mothers
Çocukların ve annelerin gözünden çocuğun iyi olma hali
- Tez No: 648825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı çocuğun iyi olma haline dair düşüncelerini çocukların kendi dilinden dinlemeyi ve onların ortaya çıkaracakları ortak temaları keşfetmektir. Aynı zamanda bu çalışma annelerin de çocuklarına dair düşüncelerini, ideallerini duymayı ve annelerin zihninde çocuklarının nasıl konumlandığını, kendi kimlikleriyle ve deneyimleriyle nasıl ilişkilendiğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu iki amaç bağlamında, üç farklı sosyo-ekonomik düzeyden anne çocuk ikilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde çocuğun iyi olma haline yönelik daha önceki çalışmalarda ortaya konmuş olan belli temalar doğrudan sorulmayarak onlarla iyi olma hali üzerine yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bunun için izlenen yöntem çocuklara hayatlarında iyi hissettiren, önemli gelen, keyif veren“nereler”,“kimler”ve“neler”olduğunun sorulmasıyla bundan sonra çocukların kendi getirdikleri malzemelerle devam edilmesi olmuştur. Çocuklar isteklerine bağlı olarak sözel anlatımlarının haricinde resim çizerek de anlatımlarını zenginleştirmeye motive edilmiştir. Annelerle görüşmelerde annelere çocukları için neleri değerli, önemli gördükleri, hayatta ne tür kazanımları amaçladıkları, çocuklarının iyi olma haline yönelik düşünceleri ve kendi çocukluklarından anneliklerine neler taşındığı üzerine paylaşmak istedikleri konuşulmuştur. Sonuçlar, 10-12 yaş arasındaki çocukların iyi olma hali deneyimlerinin önemli ölçüde ilişkisel alanlarıyla şekillendiğini göstermiştir. Ayrıca bu ilişkiselliğin, annelerin yatırım yapmayı seçtiği alanlar ve gösterdikleri çabalar aracılığıyla annelerin ilişkisel beceri ve deneyimlerinin etkisinde geliştiği görülmüştür. Annelerinden aktarılan ilişkisel yapının çocukların öznel bakış açısının şekillenmesindeki ve iyi olma halini deneyimleyişindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to listen to children's conceptualizations of their well-being and to explore the commonalities and differences of subjective themes that they revealed. Secondly, this study investigates the wishes and expectations of the mothers from their children to understand how children are positioned in their minds and how they define well-being for their children in relation their own identities and experiences. 15 mother and children pairs from three different socio-economic groups were interviewed for these goals. Predetermined themes of the previous studies of child well-being were not asked directly in this study. Instead, children were interviewed with much less guidance. The method was to ask for“who what where”makes children feel good, has importance for them, and gives pleasure. Interviews continued according to the content participants brought. Children were motivated to enrich their expressions by drawing optionally. Mothers were asked separately what they prioritize for their children, what kind of gains they aim in their lives, and what was carried to their motherhood from their own childhood. Results showed that children of 10-12 ages have well-being experiences, significantly shaped by their relational space. Moreover, their relationality is impacted by maternal relational skills and experiences through the efforts mothers chose to invest during child rearing. Findings were discussed to show how the subjective standpoint of children has been developed in the axis of the transmission of maternal relational structure in the understanding of children's well-being.