İleokolonoskopi sırasında anormal görünümlü terminal ileum mukozasına sahip hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients with abnormal mucosal appearace of the terminal ileum during ileocolonoscopy
- Tez No: 648849
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kolonoskopik inceleme sırasında ileal entübasyon, özellikle de inflamatuvar barsak hastalığı (İBH) düşünülen hastalarda giderek artan şekilde değer kazanmaktadır. Günlük pratikte sık karşılaşılan anormal terminal ileum görünümü tespit edilen vakaların tanı ve takip süreci ise multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Çalışmamızın amacı, anormal terminal ileum mukozası olan bireyleri retrospektif olarak inceleyerek, tedavi gerektiren spesifik hastalıklar tanısı alanların ortak özelliklerini bulmak ve semptomsuz kişilerde anormal ileal görünümü olanların klinik önemini belirlemektir. Ünitemizde 2015 ile 2019 arasında ileokolonoskopi yapılanlardan 469 kişi çalışmaya dahil edildi. Toplamda 50 hastaya spesifik tedavi gerektiren ileal hastalık tanımlanmıştır. Hasta olan grup ile diğerleri arasında yaş ve cinsiyet açısından bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
During colonoscopic examination, ileal intubation is becoming increasingly valuable, especially in patients with suspected inflammatory bowel disease (IBD). The diagnosis of cases with abnormal terminal ileum appearance, which is frequently encountered in daily practice, requires a multidisciplinary approach. The aim of our study was to retrospectively analyze individuals with abnormal terminal ileum mucosa to find the common characteristics of those diagnosed with specific diseases requiring treatment and to determine the clinical importance of those with abnormal ileal appearance among asymptomatic individuals. 469 people who underwent ileocolonoscopy in our unit between 2015 and 2019 were included in the study. Ileal diseases requiring specific treatment were defined in a total of 50 patients. There is no difference in age and gender between the have disease and the others.