Liman-kent etkileşimine yönelik kavramsal bir model önerisi
A conceptual model proposal for port-city interaction
- Tez No: 648870
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ZORLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel ölçekte artan deniz ticareti ve deniz taşımacılığı liman kentlerinde köklü değişimleri ve çok sayıda yeni liman kentinin oluşmasını tetiklemiştir. Bu çalışmada liman-kent etkileşiminin kentsel alanlar ve limanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ve bu süreçlerin liman kentlerinin evrim süreçleri nasıl şekillendirdikleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen liman kentleri kent nüfusları ve port işlem hacimleri temel alınarak sınıflandırılmış ve artan işlem hacimleri ve kentsel büyüme karşısında gösterdikleri tepkiler incelenmiştir. Çalışmada liman kentlerinin evrim süreçlerinin temelinde yatan sebepler, liman kentlerinin Göreceli Yoğunluk Endeksi ve Liman-Kentsel Gerilimi düzeyleri incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de limanı olan kentlerde, liman-kent etkileşiminden kaynaklanan kentsel problemlerin çözümüne yönelik altı strateji tartışılmıştır: limanın karasal alanda veya deniz dolgusuyla genişlemesi, uzmanlaşma, limanın taşınması, kara limanı, limanın bölgeselleşmesi.
Özet (Çeviri)
Global increase in seaborne trade and sea transportation has triggered structural transformations in port cities and led to emerging port cities. This study investigates positive and negative effects of port-city interaction on urban areas and ports, and its role in the evolution port cities. Port cities are classified according to urban population and port cargo performances, and their reactions under increasing cargo handling and urban growth are examined. Driving factors of evolution processes of port cities are explained by examining the rates of Relative Concentration Index and Urban Tension for 25 port cities in Turkey. This study discusses 6 strategies to cope with urban problems caused by port-city interaction in cities in Turkey: port extension on land or by sea filling, specialization, port migration, inland port, regionalization of port.