Teknoloji ve Türkiye'de teknoloji politikaları: Sorunlar ve öneriler
  1. Tez No: 64889
  2. Yazar: MUSTAFA ILDIRAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
VII ÖZET Ülkelerin bilimsel ve teknolojik gelişmişlik düzeyi ile ekonomik büyüme ve kalkınma düzeyleri arasında yakın ilişkiler mevcuttur. Uluslararası alanda,bir ülkenin etkinlik derecesi sahip olduğu bilim ve teknoloji temeline dayanmakta,diğer yandan bilim ve teknolojiyi kullanma ve üretme yeteneği de,sahip olduğu genel niteliklerin bir sonucu olmaktadır. Bu çalışmada,genel çizgileri tanımlanan bu perspektif içinde,bilim ve teknolojinin ulusal kalkınmada belirleyici etkisi üzerine bazı analiz ve irdelemeler sunulmaktadır. Ayrıca 1960'lardan bugüne Türkiye'nin uyguladığı teknoloji politikaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT There are close relationships between the scientific and technological advancement of countries and its the level of growth and development. In international area,the degree of effectiveness of a country is based on the science and technology it possesses,and on the other hand,its ability to use and to produce science and technology is a result of its general qualities. In this paper,the deterministic effects of science and technology in national economy are examined and discussed within the general perspective above. Also,Turkey's technology policies have been implemented since I960' s are examined.