Üniversite öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı ve utangaçlık düzeylerinin obsesif kompulsif semptomlar ile ilişkisinin incelenmesi
Social appearance anxiety of university students and examination of relationship between shyness levels and obsessive compulsive symptoms
- Tez No: 648959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı ve utangaçlık düzeylerinin, obsesif kompulsif semptomlar ile ilişkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini Haliç Üniversitesinde öğrenim gören 364 (273 kadın, 91 erkek) gönüllü lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında sosyodemografik bilgi formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Utangaçlık Ölçeği, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) kullanılmıştır. Kadın katılımcıların Utangaçlık Ölçeği puanlarının erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların SGKÖ puanları ile MOKSL kontrol-temizlik, kuşku, ruminasyon alt boyut puanlarıyla birlikte toplam puanlarının pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Utangaçlık Ölçeği puanları ile MOKSL kontrol-temizlik, kuşku, ruminasyon alt boyut puanlarıyla birlikte toplam puanlarının pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Katılımcıların SGKÖ ve Utangaçlık Ölçeği puanlarının pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Katılımcıların SGKÖ puanlarının, Utangaçlık Ölçeği ve MOKSL alt boyut puanlarının pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak sosyal görünüş kaygısının ve obsesif kompulsif semptom düzeylerinin yüksek olması, utangaçlık düzeylerini anlamlı yönde ve pozitif yönlü yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate the relationship between social appearance anxiety and shyness levels with obsessive-compulsive symptoms among university students. The sample of study consisted with 364 (273 women, 91 men) volunteer university students from Haliç University. Each participants fulfilled Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), Shyness Scale (SS), Maudsley Obsessive-Compulsive Question List (MOCL) and sociodemographic scale. It is determined that SS score of female participants are higher than male. There is a positive relationship between SAAS scores and MOCL scores subdimension which is control-cleaning, suspicion, and rumination. There is a also positive relationship between SS scores and MOCL scores subdimension which is control-cleaning, suspicion and rumination. There is a positive relationship between SAAS and SS scores. There is a positive and meaningful relationship between SAAS scores with SS and MOCL subdimension. Consequently, high level of social appearance anxiety and obsessive-compulsive symptoms predict shyness level in a positive way.