Investigating EFL instructors' language assessment knowledge
Yabancı dil olarak İngilizce öğretim görevlilerinin dil ölçme-değerlendirme bilgisinin araştırılması
  1. Tez No: 648977
  2. Yazar: ÖZGE DERETARLASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BEKTAŞ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ölçme-değerlendirme her öğrenme ortamının ayrılmaz bir parçasıdır. Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerinin öğrenme gelişimlerinden emin olmak için sınıflarındaki öğrenmenin ölçülmesi için yeterli bilgi ve beceri düzeylerine sahip olmalıdırlar. Buna bakarak, İngilizce öğretmenleri için farklı amaçlar için birçok çeşitlilikte uygun ölçme araçlarını uyarlama, geliştirme ve uygulamaları elzem bir gerekliliktir. Dil yeterliği ölçme-değerlendirme bilgisi her yabancı dil öğretmeninin profesyonel gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Ölçme-değerlendirme bilgisinin günümüzde dil öğretmenlerinin profesyonel hayatındaki bu rolü düşünülerek, bu çalışma Türkiye'deki devlet üniversitelerinde çalışan yabancı dil olarak İngilizce öğretim görevlilerinin genel ve beceri temelli dil ölçme-değerlendirme bilgi düzeylerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı da cinsiyet, mesleki deneyim ve ölçme-değerlendirme birimi deneyiminin İngilizce öğretim görevlilerinin ölçme-değerlendirme bilgi düzeylerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma ayrıca yabancı dilin ölçme-değerlendirmesi alanında bilgili İngilizce öğretim görevlilerinin yabancı dil ölçme çalışmaları, inançları ve önerilerini saptamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada nicel ve nitel verinin toplanması amacıyla bir karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veri toplama sürecinde Ölmezer-Öztürk ve Aydın (2018b) tarafından geliştirilen bir ölçek (LAKS) kullanılmıştır. Nitel araştırma için, araştırmacı tarafından geliştirilen 3 açık uçlu soruyla birlikte yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 4 devlet üniversitesinde yabancı diller yüksekokullarında çalışan 114 İngilizce öğretim görevlisi katılmıştır. Buna ek olarak, ölçekteki maddelerin en az %70'ini doğru cevaplayan 8 İngilizce öğretim görevlisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veri analizinde, betimleyici istatistik, iki yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Yarı-yapılandırışmış görüşmeler aracılığıyla toplanan veri kodlama ve metin analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları Türkiye'deki devlet üniversitelerine bağlı yabancı diller yüksek okullarında çalışan İngilizce öğretim görevlilerinin genel ve beceri temelli olarak dil ölçme-değerlendirmede sınırlı bilgiye sahip olduklarını göstermektedir. Çalışma sonuçlarına göre, bir ölçme-değerlendirme biriminin üyesi olarak deneyim kazanmış olmanın İngilizce öğretim görevlilerinin ölçme-değerlendirme bilgi düzeylerine istatistiksel olarak önemli bir etkisi olduğu saptanmıştır. Cinsiyetin öğretim görevlilerinin ölçme-değerlendirme bilgi düzeylerine istatiksel olarak önemli bir etkiye sahip olmadığını saptanmıştır. Mesleki deneyim ile ölçme-değerlendirme bilgi düzeyi arasında korelasyon bulunmamıştır. Nitel veri analizi sonuçlarına göre, İngilizce öğretim görevlilerinin örnek ölçme araçlarını inceleyerek, ölçme araçlarına benzer sınıf materyalleri geliştirerek ve daha deneyimli bir soru yazarından veya meslektaşından geri bildirimler alarak dil ölçme-değerlendirme alanındaki yeterliklerini geliştirmişlerdir. Ek olarak, yabancı dil ölçme-değerlendirme bilgisinin en büyük avantajı olarak daha verimli bir öğrenme ortamının oluşturulması ileri sürülmüştür. Ayrıca, katılımcılar İngilizce öğretim görevlilerinin ölçme-değerlendirme alanında bilgi düzeylerini geliştirmeye yönelik olarak teorik ve pratik içeriğin yer aldığı eğitimleri ve yabancı dilde ölçme değerlendirmeyle ilgili gelişmelerin takibi için desteklenmelerini önermektedirler. Nicel ve nitel veri analizi sonuçları değerlendirilerek ilgili kurumlar, yabancı dil öğretim görevlileri ve gelecekteki akademik çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Assessment is an indispensable part of every learning context. To be able to ensure the improvement of their learners, EFL teachers need to possess adequate knowledge and skills in assessing learning in their classroom. Regarding this, it is a crucial requirement for English language teachers to adapt, construct and implement a range of proper assessment instruments for various decisions. Language assessment knowledge is, therefore, an integral facet of every language teacher's professional development. Given this role of assessment knowledge in today's foreign language teachers' professional life, this study aims to investigate knowledge level of in-service EFL instructors in general and skill-based language assessment at state universities in Turkey. Another aim of the study was to find out the impact of gender, years of work experience and experience in an assessment unit on English instructors' assessment knowledge levels. The study also aimed to find out language assessment practices, beliefs and suggestions of the EFL instructors who are knowledgeable in language assessment area. A mixed-methods research design was used to collect both quantitative and qualitative data in this study. In the quantitative data collection process, a scale (LAKS) developed by Ölmezer-Öztürk and Aydın (2018a) was used. For the qualitative research, semi-structured interviews were conducted with 3 open ended questions developed by the researcher. A total of 114 EFL in-service instructors working at schools of foreign languages in four different state universities participated in the study. In addition, 8 EFL instructors who could answer minimum 70 % of the questions in the scale correctly were interviewed. In the analysis of quantitative data, descriptive statistics, two-way ANOVA and Pearson Correlation tests were used. The data collected through semi-structured interviews were analysed with coding and textual analysis methods. The results of the study indicated that the in-service EFL instructors working at schools of foreign languages in state universities in Turkey have only limited knowledge in general and skill-based language testing and assessment. According to the findings, it was found that having work experience as a member of an assessment unit has a statistically significant effect on the EFL instructors' assessment knowledge. On the other hand, the findings of the study show that there is no statistically significant impact of gender difference on assessment knowledge levels of the instructors. It is also found that there is no correlation between the years of work experience and assessment knowledge level. The findings of the qualitative data indicated that the English instructors who are knowledgeable in language assessment improved their proficiency in assessment knowledge with the help of analysing sample assessment tools, developing classrooms materials that involve test-like tasks and receiving feedback from peers or a more qualified assessment developer. In addition, the main advantage of assessment knowledge was reported as the creation of better learning atmospheres for the learners by the participants. Also, the participants suggested provision of training on theoretical and practical aspects of language assessment to EFL instructors and encouraging them to follow the new developments and trends in assessment field in order to help them improve their knowledge in assessment. Analysing quantitative and qualitative data, suggestions were presented for the related institutions, EFL instructors and further academic studies.