Örgüt iklimi, takım ruhu ve yaratıcılığın yenilik performansına etkisi
The effect of organizational climate, team spirit and creativity on innovation performance
- Tez No: 648982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmelerin yenilik konusundaki başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisi, örgüt yapısıdır. Teknolojik, ekonomik ve sosyal bakımdan hızlı dönüşüm ve değişimlerin meydana geldiği günümüzde işletmeler gözle görülür şekilde sert rekabet şartlarında varlıklarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. İşletmelerin bu şartlarda varlıklarını sürdürebilmeleri ve farklılık meydana getirerek rekabet avantajı sağlayabilmeleri için yeniliği teşvik eden bir örgüt iklimi, dolayısıyla takım ruhu ve yaratıcılık temin etmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı örgüt iklimi, takım ruhu ve yaratıcılığın yenilik performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırma İstanbul ilinde ikamet eden 212 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Örgüt İklimi Ölçeği, Takım Ruhu Ölçeği, Çalışanların Yaratıcılık Performansı Ölçeği ve İşletmenin Yenilik Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, örgüt ikliminin yenilik performansı, yaratıcılık performansı ve takım ruhu üzerindeki etkisinin, takım ruhunun yenilik performansı ve yaratıcılık performansı üzerindeki etkisinin ve yaratıcılık performansının yenilik performansı üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Ayrıca örgüt iklimi, takım ruhu ve yaratıcılık performansının yenilik performansı üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu ancak yaratıcılık performansının yenilik performansına anlamlı katkısı bulunmazken örgüt iklimi ve takım ruhunun yenilik performansına anlamlı katkısının bulunduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak, katılımcıların cinsiyetinin, yaşının, eğitiminin, statüsünün araştırma grubunu oluşturan katılımcıların örgüt iklimi, yönetim desteği, yönetim yeteneği, dengeli iş yükü, görevin belirginliği, iş arkadaşları ile uyum, koordinasyon, etik, katılım, takım ruhu ölçeği, çalışanların yaratıcılık performansı ve işletmenin yenilik performansı düzeylerini etkilemediği tespit edilmiştir. Bunun yanında katılımcıların bulunduğu kurumdaki çalışma süresi; araştırma grubunu oluşturan katılımcıların örgüt iklimi, görevin belirginliği, etik ve çalışanların yaratıcılık performansı düzeylerini etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors that affect the success of businesses in innovation is the organizational structure. In today's world where rapid transformation and changes occur technologically, economically and socially, businesses are trying to survive in visibly stiff competition conditions. Enterprises need to provide an organizational climate that encourages innovation, therefore team spirit and creativity, in order to sustain their existence in these conditions and create a competitive advantage by making a difference. The aim of this study is to examine the effect of organizational climate, team spirit and creativity on innovation performance. The research was carried out with 212 participants living in Istanbul. Organizational Climate Scale, Team Spirit Scale, Employee Creativity Performance Scale and Enterprise Innovation Performance Scale were used as data collection tools. According to the results, it was determined that the impact of organizational climate on innovation performance, creativity performance and team spirit, the effect of team spirit on innovation performance and creativity performance, and the effect of creativity performance on innovation performance are significant. In addition, was determined that the effect of organizational climate, team spirit and creativity performance on innovation performance is significant, but creativity performance does not have a significant contribution to innovation performance, while organizational climate and team spirit have a significant contribution to innovation performance. Beside these, it was determined that the gender, age, education, and status of the participants did not affect the organizational climate, management support, management ability, balanced workload, clarity of the task, compliance with co-workers, coordination, ethics, participation, team spirit survey, creativity performance of the employees and innovation performance levels of the enterprise. In addition, it has been determined that the working time in the institution where the participants are located affects the organizational climate of the participants, the clarity of the task, the level of ethics and creativity performance of the employees.