Examining the effects of teamwork activities on organizational climate and job performance
Takım çalışması aktivitelerinin örgüt iklimi ve işgören performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 732183
  2. Yazar: TUANA ÖKTEM GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALPARSLAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüz işletmeleri, dünyada hızla gelişen teknoloji, rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek adına değişimleri yakından takip etmekte ve kendilerini bu değişimlere adapte etmeye çalışmaktadırlar. Bu değişen koşullar içerisinde şirket çalışanlarının performansını düzenliliğini sağlamak ve daha da artırabilmek amacıyla hizmet içi eğitimler gibi olanaklardan faydalanmaktadırlar. Takım çalışması aktiviteleri bu olanaklardan en çok dikkat çeken uygulamadır. Tercih edilmekte olan, takım çalışmasını geliştirici aktivitelerin çalışanların örgüt iklimi ve işgören performansına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İşgören performansı ile Örgüt İklim (iletişim, ekip çalışması, stres, iş doyumu, örgüte bağlılık) ve ona bağlı alt boyut düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek ve Katılımcıların demografik özelliklerinin (eğitim durumu, egzersiz yapma durumu, egzersiz yapma süresi, çalışma süresi, cinsiyet, gelir düzeyi, görevi, medeni durumu vb.) parametreler ile Örgüt iklimi (iletişim, ekip çalışması, stres, iş doyumu, örgüte bağlılık) ve İşgören Performansı düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya kamu kurumunun 4 farklı biriminden toplam 145 çalışan katıldı. Takım çalışması aktiviteleri için 17 çalışan çalışma grubuna katılmıştır. Her iki grubu da demografik özellikler anketi, örgüt iklimi ve işgören performansı ölçeği uygulandı. Takım çalışması aktiviteleri 4 hafta boyunca haftada 1 gün 2 oyun olacak şekilde uygulandı. Aktivite uygulamasından yaklaşık 1 ay sonra örgüt iklimi ve işgören performansı ölçeği ikinci kez uygulandı.
Özet (Çeviri)
Today's businesses follow the changes closely and try to adapt themselves to these changes in order to adapt to the rapidly developing technology and competitive conditions in the world. In these changing conditions, they benefit from opportunities such as in-service trainings in order to ensure the regularity of the performance of company employees and to increase them even more. Teamwork activities are the application that draws the most attention from these possibilities. In this paper we aimed to examine the effects of preferred activities that improve teamwork on the organizational climate and job performance of the employees. A total of 145 employees from 4 different units of the same company participated in the research. For teamwork activities, 17 employees participated in the subject group. Demographic characteristics questionnaire, organizational climate and job performance scale were applied to both groups. Teamwork activities were carried out as 2 games once a week for 4 weeks. About 1 month after the activity application, the organizational climate and job performance scale was applied for the second time.