Essays on the return, volatility and correlation features of emerging market bonds and related models
Gelişmekte olan ülke piyasa tahvillerinin getiri, oynaklık, çapraz korelasyon yapıları ve ilgili modeller üzerine makaleler
- Tez No: 648991
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde Gelişen Ülke Yerel Tahvilleri, portföy riski perspektifinden incelenmiş olup ve literatürün sınırlı olduğu spesifik metodolojileri baz almıştır. Bu bağlamda, Brezilya, Endonezya, Hindistan, Güney Afrika, Meksika, Türkiye'nin kısa ve uzun vadeli tahvillerinin getiri, risk ve çapraz korelasyonlardan oluşan tüm portföy bileşenlerine; MFDFA (Multifraktal Detrended Fluctuation Analysis) ve MFDXA (Multifractal Detrended Cross-Correaltion Analysis) yöntemleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, fraktal tabanlı modeller dikkate alınarak tahmin ve risk ölçüm tekniklerinin iyileştirilmesine zemin hazırladığından varlık yönetimi endüstrisi için önemli çıkarımlara sahiptir. İkinci bölümde, risk analizi araçları stilize edilerek Türk yerel sabit gelir varlıklarına odaklanılmıştır. Volatilite kümelenmesi, asimetri-kaldıraç etkilerini ve özellikle volatilite kalıcılığını incelemek ve modellemek için çeşitli kesirli modeller olan: FIGARCH, HYGARCH, FIEGARCH ve FIAPARCH uygulanmıştır. İki farklı piyasa koşulunda, örnek içi analiz ve kesirli modellerin beklenti performanslarının üstün sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, Gelişen Tahvil portföyleri kesirli modellerle değerlendirilmiştir. Söz konusu portföylerin farklı versiyonları için Dinamik Koşullu Korelasyon (DCC) GARCH ve FIGARCH modelleri uygulanmıştır. Performanslar Riske Maruz Değer (RMD) analizi ile ön plana çıkmıştır. Portföy uygulamalarında optimizasyon içeren dinamik portföylere de yer verilmiştir. Bu tez bir bütün olarak, Gelişen Ülke Bono portföylerine multifraktal analiz ve kesirli modellerin uygulanmasını önererek özel çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Emerging Market Local Bonds are examined from the portfolio risk perspective and certain methodologies on which the literature is limited are dealt with. MFDFA (Multifractal Detrended Fluctuation Analysis) and MFDXA (Multifractal Detrended Cross-Correlation Analysis) methods are applied to all portfolio components; the return, volatility and cross-correlation data of short-term and long-term bonds of Brazil, Indonesia, India, South Africa, Mexico, Turkey. The findings of this study have significant implications for the asset management industry as it paves the way for the improvement of forecast and risk measurement techniques by considering fractal-based models. In the second part, we focus on Turkish local fixed income as-sets by stylizing tools for the risk analysis. To investigate and model, volatility clustering, asymmetry-leverage impacts, and especially the volatility persistence several fractional models: FIGARCH, HYGARCH, FIEGARCH, and FIAPARCH are ap-plied. It is revealed that, under two different market conditions, in-sample analysis and the forecasting performances of fractional models deliver superior outcomes. In the third part of the thesis, Emerging Market Bond portfolios are evaluated with the fractional models. For different versions of Emerging Market Bond portfolios, Dynamic Conditional Correlation (DCC) GARCH and FIGARCH models are applied. Performances are demonstrated with Value at Risk (VaR) analysis. Portfolio analysis covers dynamic portfolios that consider portfolio optimizations. This thesis as a whole, provide specific takeaways by suggesting the applications of multifractal analysis and fractional models to Emerging Market Bond portfolios.