Spor gazetelerinde çıkan asparagas haberlerin futbol kamuoyu üzerindeki etkileri ve futbolseverlerin spor gazetelerine güven düzeyi
The effects of false news in sport newspapers on football public opinion and confidence level of football lovers towards sport newspapers
  1. Tez No: 648992
  2. Yazar: FERHAT DEMİRKIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma kapsamında, medyada sporla ilgili çıkan asparagas (yalan) haberlerin futbol kamuoyu üzerindeki etkileri ile futbolseverlerin spor haberlerine yönelik güven düzeyleri incelenmiştir. Bu doğrultuda nicel araştırma tekniği kullanılmış ve bir anket formu oluşturularak 20 Ekim 2019 ile 20 Kasım 2019 tarihleri arasında Twitter üzerinden 331 kişi ile anket yapılmıştır. Ankette demografik özelliklerle ilgili 16 soru, katılımcıların medyada çıkan haberlere güvenme düzeylerini saptamak üzere 6 madde, medyada çıkan haberlere ilişkin algılarını ölçmek üzere 8 madde, spor haberlerinden hangi nedenlerle rahatsızlık duyduklarını tespit etmek üzere 9 madde, yalan haberlerin yayınlanmasına ilişkin algı düzeylerini belirlemek üzere 6 soru, medyaya güven düzeylerini saptamak üzere 11 madde yöneltilmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların haberlere ortalamanın üzerinde düzeyde güvendikleri, yalan haberlerin medyada sıklıkla rastlandığına yüksek düzeyde inandıkları, spor haberlerindeki yalanlardan yüksek düzeyde rahatsızlık duydukları, medyanın yalan haber yayınladığına ortalama üzerinde inandıkları, medyaya pek fazla güvenmedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında kullanılan çeşitli değişkenler arasında anlamlı ilişkiler ve bu değişkenlere ilişkin verilen yanıtların çeşitli demografik özelliklere göre anlamlı şekilde farklılaşmakta olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study the effects of false news in media about sport on football public opinion, and trust levels of football-lovers towards sport news were examined. In this respect, quantitative research technique was used, and a survey form was prepared, and conducted on 331 individuals on Twitter between 20th October 2019 and 20th November 2019. In survey form, there are 16 questions about demographical features, 6 items about trust level of participants towards the news in media, 8 items about perceptions of participants on news in media, 9 items about the reasons that participants are uncomfortable with sport news, 6 questions about perceptions of participants towards broadcasting false news, and 11 items about trust levels of participants towards the media. As the result of the research, there were found that participants trust the news in media above the average, believe in high level that false news are frequently met in media, are uncomfortable with the false news in sport news in high level, believe above the average that the media broadcasts false news, and do not trust to the media so much. Furthermore, there were determined significant relations among come variables of the research, and there were determined significant differences in the responses of participants for these variables according to various demographical features.