Essays in empirical asset pricing
Ampirik varlık fiyatlaması üzerine makaleler
- Tez No: 760444
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGÜR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalede borsa yatırım fonları (BYF) üzerine genel bir bakış, literatür taraması ve bir çalışma sunulmaktadır. Bu çalışmada, kurumsal yatırımcıların BYF piyasalarındaki varlık tahsisini incelemekteyim ve ne özellikle aşırı risk iştahı dönemleri civarında ne de genel olarak, kurumsal yatırımcıların tutarlı biçimde üstün varlık tahsisi ve piyasa zamanlaması kararları sergilemediği sonucuna ulaşmaktayım. İkinci makale, BYF'lerin fiyat keşfi rolünü araştırmakta ve 18 ülke içeren bir örneklemde, ABD'de işlem gören gelişmekte olan piyasa BYF'lerinin getirileri ile bu BYF'lerin tekabül ettiği yerel hisse endekslerinin ertesi işlem günü getirileri arasında öngörücü bir ilişki olduğunu sergilemektedir. Yüksek oynaklık dönemlerinde daha belirgin olan bu ilişki, piyasalar arasında eş zamanlılık olmamasına, endeks getirilerindeki seri korelasyona ve endeks getirilerinin çeşitli belirleyici faktörlerine karşı dirençlidir. Ayrıca piyasaların çoğunluğunda, bu ilişkiye dayalı örneklem-dışı hareketli pencere alım-satım stratejisinin endekse yapılan pasif yatırıma kıyasla birkaç kat daha fazla getiri sağladığına ulaşmaktayım. Üçüncü makale, BYF'lerin koruma rolüne odaklanmakta ve pozitif finansal sonuçlar açıklaması beklenen bir hissede alınacak çıplak alım pozisyonuna (çıplak strateji) kıyasla, bu pozisyonu sektör BYF satım pozisyonları ile tamamlayan stratejinin (korumalı strateji) risk-getiri profilini aşağı yönlü risklere odaklı çeşitli performans metrikleri açısından iyileştirdiğine dair bulgular sunmaktadır. Ancak çıplak strateji, daha yüksek altı-faktör alfa ve manipüle-edilemez performans ölçütü değerleri sağlamaktadır. Bu sonuçlar çeşitli hisse alt örneklemlerinde geçerliliğini korumaktadır. Son olarak, her iki strateji de daha riskli hisseler arasında daha iyi performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is composed of three articles. The first article presents an overview, a broad literature review and a study on exchange-traded funds (ETFs). In this study, I examine the institutional investors' asset allocation decisions in ETF markets and find that institutional players do not appear to exhibit consistently superior allocation and market timing skills neither specifically in the vicinity of extreme risk appetite periods nor in general. The second article investigates the price discovery role of ETFs and documents a predictive relation between the returns of emerging market ETFs traded in the US and the one-day-ahead returns to their corresponding aggregate local equity indices in a sample that covers 18 countries. This relation, which is more pronounced during periods of higher volatility, is robust after controlling for the non-synchronicity between markets, serial correlation in index returns, and various determinants of aggregate returns. I also find that an out-of-sample rolling window strategy outperforms investing in the market index several-fold in the majority of the markets. The third article focuses on the hedging role of ETFs and provides evidence that compared to a naked long position in a stock (naked strategy) which is expected to release positive earnings news, complementing the position with industry ETF hedges (hedged strategy) improves performance in terms of various reward-to-risk ratios based on downside risks. However, the naked strategy generates higher six-factor alphas and manipulation-proof performance measures. These results hold in various equity subsamples. Finally, both strategies tend to perform better among riskier stocks.