Spor basınında gündem oluşturma teorisi kapsamında uzmanlaşmanın önemi
The importance of specialization within the scope of agenda setting theory in sports media
  1. Tez No: 839620
  2. Yazar: ÖZGE ÇAĞIL SÜTCÜ KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Spor gazetelerinin ilk örneklerine 19.yüzyılın sonlarında İngiltere'de rastlanmıştır. Spor gazetelerinin gelişimi ise; Fransa'da olmuştur. Gazetelerin sayfalarında, spor organizasyonlarına yer vermesiyle, kitleler bu tür içeriklere ilgi duymaya başlamıştır. Yeni ortaya çıkan spor dallarını ൴lg൴yle tak൴p etmek ൴steyen meraklı k൴tleler, sahada olup b൴tenler൴ öğrenmek ൴ç൴n gazeteler൴ okumaya yönelm൴şt൴r. Spor gazeteler൴n൴n, maç tahm൴n ve sonuçlarını, eleşt൴r൴ler൴n൴ ayrıntılarıyla sayfalarına taşımaları beraber൴nde, bu uygulamaların gel൴şmes൴n൴ sağlamıştır. Günümüzde en çok tüketilen medya içeriği olan spor, Sanayi Devrimi'nden sonra belirli kuralları olan, boş zaman aktivitesi olarak ortaya çıkmıştır. Gündelik yaşama yerleşen spor; oyun kadar eski bir tarihe sahip olmamakla birlikte henüz yeni sayılabilecek bir geçmişe sahiptir. Medya, gen൴ş̧ k൴tleler൴ etk൴leyerek kamuoyunu yönlend൴reb൴lme amacıyla spor ൴çer൴kler൴ne sık sık başvurmaktadır. Spor gazeteler൴, k൴tleler൴n düşünceler൴n൴ ve kanaatler൴n൴ etk൴leyerek, sporun k൴tlesel b൴r eğlence b൴ç൴m൴ne dönüştüren, spor dallarının da büyümes൴ne katkı sağlayan araçlar olarak kabul ed൴lmekted൴rler. Spor içeriklerinin neler olacağı, hangi haber veya spor dalının ön plana çıkarılacağı, medya tarafından belirlenip, okuyuculara sunulmaktadır. Medya organizasyonları bu işlevi, bünyelerinde bulundurdukları uzman gazetecilerin, gündeme uygun olarak hazırladıkları haberlerle gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada; Türk ve Fransız basınına ait iki spor gazetesinin (“L'Equipe”ve“Fanatik”) 2023“Art൴st൴k Avrupa Jimnastik Şampiyonası”sırasında izledikleri haber yayın politikaları,“Van Djk'ın Eleşt൴rel Söylem Anal൴z൴”yöntem൴yle anal൴z ed൴lecekt൴r. Bu şek൴lde spor basınında uzmanlaşmanın önem൴,“Gündem Bel൴rleme Kuramı”çerçeves൴nde ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The first examples of sports newspapers were found in England in the late 19th century. The development of sports newspapers took place in France. As newspapers featured sports organizations on their pages, the masses became interested in this kind of content. The curious masses, who wanted to follow the newly emerging sports branches with interest, turned to reading newspapers to learn what was going on in the field; practices such as judging, defending, criticizing, competing, and predicting the results of matches developed as newspapers and magazines gave more space on their pages (İlhan, 2009:35). Sports, which is the most consumed media content today, emerged as a leisure time activity with certain rules after the Industrial Revolution. Sport, which has settled in everyday life, has a history that can be considered as new, although it does not have as old a history as the game. The media frequently refer to sports content in order to influence large masses and direct public opinion. Sports newspapers are recognized as tools that influence the thoughts and opinions of the masses, transforming sports into a form of mass entertainment and contributing to the growth of sports branches. What sports content will be, which news or sports branch will be emphasized, is determined by the media and presented to the readers. Media organizations perform this function through the news prepared by the expert journalists they employ in accordance with the agenda. In this study, the news coverage policies of two sports newspapers of Turkish and French press (L'Equipe and Fanatik) during the 2023 Artistic European Gymnastics Championships will be analyzed by using“Van Djk's Critical Discourse Analysis”method. In this way, the importance of specialization in the sports press will be revealed within the framework of“Agenda Setting Theory”.