Sağlık kurumlarında maliyet muhasebesi ve bir uygulama
Cost acounting in healthcare organization and an application
- Tez No: 648997
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT Y. KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde, rekabetin son derece yoğun olduğu ve ekonomik hacmi oldukça yüksek birer hizmet işletmeleri haline gelen sağlık kurumlarının, mali açıdan doğru yönetile bilmeleri için hizmet maliyetlerinin de doğru olarak belirlenmesi oldukça önemlidir. Ancak literatüre bakıldığında, sağlık kurumları için üretim işletmelerine oranla oldukça az sayıda maliyet muhasebesi çalışması yapıldığı görülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, sağlık kurumlarında maliyetlerin dağıtımı ve birim hasta maliyetlerinin hesaplanması konularında literatüre ve uygulamalara yeni yaklaşımlar kazandırmaktır. Tez çalışmasında, sağlık kurumlarında gider yerlerinin neler olduğuna değinilmiş ve hizmet maliyetlerinin bu gider yerlerine nasıl dağıtılacağı anlatılmıştır. Çalışmada radyoloji ve laboratuvar bölümlerine ait maliyetlerin dağıtılabilmesi için bölümlere ilişkin birim maliyetler, birleşik üretim maliyeti yöntemine göre hesaplanmıştır. Birim hata maliyetlerinin hesaplanabilmesi için ise hasta takip sistemi adı verilen alternatif bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise bir özel hastanede uygulama yapılmış ve bahsi geçen yöntemlerin örneklendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, It is quite important to determine correctly the costs of services in order to be managed correctly in financial aspect of health care organizations becoming service business that have very intense competition and very high economical capacity. However, it is seen that the number of the studies about cost accounting in healthcare organizations are very low in comparison with production bussiness companies when we check the literature. The aim of this thesis study is bringing new approaches to literature and implementations about cost allocation and unit patient costs in health foundations. In the study, It is mentioned what the cost centers are in healthcare organizations and it is explained how the service costs are allocated to these cost centers. In order to allocate the costs that belong to departments of radiology and laboratory, unit costs which is related to these departments are calculated considering the method of joint products cost in this study. To calculate unit patient cost, it is developed that there is an alternative method called patient tracking system. In the end chapter of study, there is a practice which is made in a private hospital and it is aimed to exemplify the methods which is mentioned before.