-3 mm. kolemanit artıklarının zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 6490
  2. Yazar: MUKADDES SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
iv ÖZET Etibank Bigadiç Kolemanit cevherine ait - 3 nan. altondaki konsantre artağana zenginleştirme deneyleri uygulanarak artak tenorunun ürün hali ne getirilmesi amaçlanmaştar. Ya palan deneysel çalaşmalars yakama, dağatma, suda bekletme ve asal işlemleri içermektedir. Deneyler esnasanda suda bekletme süresi, pülp yoğunluğu, sacaklak, asatma süresi değiştirilmesi, numune boyutu ise sa bit tutulmuştur. Zenginleştirme deneylerinde kullanalan numune yaklaşak olarak % 22,3.B2^3 ve ^ lföO SO3 içermektedir. İki aşamala olarak yapalan zenginleştir me deneyi (karaştarma ve asa|: işlemler) sonucunda - 0,20 mm boyut arala- ğanda % 75,25 B203 verimi ile % 58,11 BgO^ tenörü ve % 17,37 SO3 verimi ile % 0,43 SO3 tenörü satalabilir konsantre ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, attemps have been made in the laboratory to concentrate the - 3 mm, fraction of Etibank Bigadiç Mines Colemanite tailings» Atypical investigation was carried out as follows, A sample was placed in water and agitated prior to calcination. The variables were the re t en t e on time in water, the agitation time, and the calcination time* The feed sample used in these experiments contained 22,3 % B2O3 and 1,60 % SO3 on averge. The results show that - 0,20 mm, Colemanite tailings could be up graded to 50.11 % B203 with a B2O, recovery of 75,25 %. With respect to SO3 the product contained 0,43 % SO3 with a SO3 recovery of 17,37 %.