Mezopotamya ve Anadolu'da MÖ II. Binyıla kadar oyun, oyuntaşları, oyun masalarının / tablalarının ve diğer arkeolojik buluntuların değerlendirilmesi
An assessment of games, game pieces, game boards / tables and the archaeological artefacts until the 2nd millenium BC in Mesopotamia and Anatolia
  1. Tez No: 649018
  2. Yazar: ERGİN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Oyun, insan yaşamının vazgeçilmez bir unsuru ve yaşamın bir gerçekliğidir. Yeri, zamanı ve konumu ne olursa olsun her insan oyun ile iç içe olmuştur ve yaşamının her aşamasında oyun oynayan tek canlı, insandır. Bu çalışmada insanların oynadıkları oyunlardan birisi olan masa oyunları ve onunla ilgili araçların MÖ II. binyıla kadar olan serüveni konu edilmiştir. Genelde oyun, özelde de masa oyunlarının detaylı bir şekilde tanımlanması, ile oyunun kültür içerisindeki yeri ve süreç içerisinde oyun ile kişiler ve toplum arasındaki ilişkilerin daha anlaşılır hale gelmesiyle değerlendirmelere katkı sunabilir. Bu anlayıştan yola çıkılarak yapılan çalışmada oyunun kişi ve toplum yaşamındaki önemini ve yerini detaylı olarak açıklandıktan sonra MÖ II. binyıla kadar Anadolu ve Mezopotamya'da oyunun ortaya çıkışı, bölgeye özgü oyun türleri, bu oyunların ayrıntıları, bölge içerisindeki yayılımı ve bu yayılımı sağlayan etkenler ile toplumların bu yayılımdan nasıl etkilendikleri irdelenmektedir. İnsanlar ve kültürler oyunlardan etkilenirken oyunlar da insanlardan ve kültürlerden etkilenerek değişir ve gelişirler. Sonuçta oyun üretmeyen ve oyun oynamayan toplum olamayacağına göre, Yakın Doğu'daki farklı toplumların az ya da çok üreterek ya da ödünç alarak oynadıkları oyunlar, oyun kültürlerinin değerlendirilmesi, bölgedeki oyun ve oyun araçları belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Game is an indispensable element and a reality of human life. Regardless of time and location, every human being has been nested with the game and human being is the only living being playing games at every stage of life. In this study the adventure of table games, which are one of the games played by people and related elements, up to the II nd millennium BC examined. The relationship between the people and the societies becomes more understandable and assesment can be made more accurately by defining the game in general and in particular the table games in detail and the effect of the game in the culture. The study based on this understanding, firstly explaining the importance and effects of the game in the life of people and societies in detail, then the emergence of the game in Anatolia and Mesopotamia until the II nd millennium BC, types of games belong to the region, the details of these games, the transmissions within the region and the factors that caused this transmission are examined. While people and cultures are influenced by games, games change and develop by being influenced by people and cultures. As a result, since there can be no society that does not produce and play games, the games and game tools in the region are going to be tried to determine by evaluating the games and game culture that the Near Eastern societies has more or less create or borrow.