Medeni Usul Hukukunda kısmi karar
Partial decision in Law of Civil Procedure
  1. Tez No: 501677
  2. Yazar: ZEYNEP BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bir davada hâkim, genel olarak, yargılamayı sona erdiren tek bir hüküm verir. Bu kararlar tam karar olarak nitelendirilir. Ancak dava konusu talep bölünebilir nitelikteyse ve talebin bir kısmı karar verme olgunluğuna erişirse, hâkim bu kısım hakkında yargılamayı nihai olarak sona erdiren bir karar verip, kalan dava konusuyla ilgili yargılamaya devam edebilir. Dava konusunun karar verme olgunluğuna erişen kısmı hakkında verilen bu karar, kısmi karar olarak nitelendirilir. Kısmi karar verilebilmesi için dava konusunun bölünebilir nitelikte olması yeterli değildir. Aynı zamanda kalan dava konusu hakkında verilecek olan son kararın, kısmi karardan bağımsız olması gerekir. Bu bağımsızlık sayesinde, kısmi karar ile son karar arasında çelişki bulunmamalıdır. Kısmi karar ile son karar birbirinden bağımsız olduklarından, kısmi kararın kesinleşmesi, icrası ve kısmi karara karşı kanun yollarına başvurulması da son karardan bağımsızdır. Kısmi karar kural olarak her türlü davada verilebilen nihai bir karardır. Kısmi karar verilmesinin amacı, davayı kazanan tarafın hakkına ulaşmasının hızlanması suretiyle usul ekonomisi ilkesi çerçevesinde yargılamanın makul sürede ve makul giderle gerçekleşmesidir.
Özet (Çeviri)
In a concrete case, the judge generally gives a single judgment that ends the trial. These decisions are qualified as full decisions. However, if the subject of dispute is divisible and a part of the dispute is reached to a final degree of decision-making, the judge may render a final judgment on this part and continue the proceedings on the remaining part of the case. This part of the case that has been reached the decision making status is described as a partial decision. To be able to make a partial decision, it is not enough divisibility of the subject of the dispute. At the same time, the final-partial decision on the remaining part of the case should be independent from this partial decision. Due to this independence, there should be no contradiction between the partial decision and the final-partial decision. Since partial and final-partial decisions are independent of each other, the legally binding, enforcement and appealing of the partial decision is also independent of the final-partial decision. The partial decision that can be rendered, as a rule, in all kinds of the cases is the final decision. The purpose of the partial decision is to judge within the framework of the principles of the procedural economy at a reasonable time and at a reasonable cost by accelerating of the reach of the Party that won the case gets its right.