Medenî Usûl Hukukunda karar
The decision in Law of Civil Procedure
  1. Tez No: 286779
  2. Yazar: NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada, medenî usûl hukukunda önemli bir yere sahip olan ?karar? kavramı değerlendirilmeye çalışılacaktır. Karar kavramını ayrıntıları ile incelemeyi amaçlayan bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Karar kavramı ve kararın oluşumu başlığını taşıyan birinci bölümde, karar ve hüküm hakkında genel bilgiler verilmiş, bir yargı faaliyeti olarak hâkimin karar vermesi değerlendirilmiş, karar ve gerçek ilişkisi incelenmiş, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarında elde edilen çözüm ile mahkeme kararları karşılaştırılmış ve toplu mahkemelerde kararın verilişi değerlendirilmiştir.İkinci bölümde karar türleri ve özellikleri incelenmiştir. Bu bölümde, ara karar ve nihaî karar ayrımı dikkate alınarak, bir değerlendirme yapılmıştır. Usûle ve esasa ilişkin nihaî kararlar incelendikten sonra, şarta bağlı hüküm ve kısmî hüküm kavramları tartışılmıştır. Ara karar başlığı altında, ara karar türleri ve bu kararlardan dönülüp dönülemeyeceği değerlendirmiştir. Bu bölüm, geçici hukukî koruma, çekişmesiz yargı ve üst derece mahkemesi kararları incelenerek tamamlanmıştır.Tezin üçüncü bölümde, kararın kanunî ve daha sonra uygulama tarafından ilave edilmiş unsurları ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir. Kararın unsurlarının incelenmesinden sonra, kararın varlık kazanması ve kesinleşmesi konusuna değinilmiştir. Hüküm, için önemli bir konu olan tavzih ve tashih kavramları incelenmiş ve karar sakatlıkları değerlendirilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we shall probe into ?the decision?, which is an important concept in the law of civil procedure. This dissertation consists of three chapters. In the first chapter, which has the title ?the notion of decision and the formation of decision?; general information regarding decisions is provided for; the rendering of a decision, as a judiciary activity, by a judge has been elaborated; the relation between decision and truth has been investigated; a comparison between the solutions reached in ADR and decisions rendered by courts is made and the way decisions are rendered in multi-judges courts is evaluated.In the second chapter, different sorts of decisions and their pecularities are investigated. In this chaper, an assessment has been made, on the basis of a differentitation between interim decisions and final decisions. After the tackling of the issue of final decisions as regards procedure and those regarding the matter, the concepts of conditional decision and partial decision are touched upon. Under the title of interim decisions, kinds of these decisions and whether these decisions are retractable are tackled. This chapter shall be ended with the legal assessment of the issues of temporary measures, adjudication without conflict and the decisions of the higher courts.In the third chapter of this study, those components of decisions, which are either proscribed by the legal codes or added by the courts in adjudication, are probed into in a detailed manner. After the inquiry into the components of decisions, the becoming of the decisions and their gaining res judicata status are mentioned. The explanation and rectification of decisions along with the subject of the flawed judicial decisions make up the last issues of this third and the last chapter.