Organizational learning capability, organizational resilience, organizational performance, and market turbulence: A Moderated Mediation Model
Örgütsel öğrenme yeteneği, örgütsel dayanıklılık, örgütsel performans ve pazar türbülansı: Durumsal Aracılık Modeli
  1. Tez No: 649043
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ KOZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NECZAN TİMURCANDAY ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Örgütlerin uzun süre başarı sağlamaları için güçlü performans elde etmeleri gerekmektedir. Bu noktada, örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel dayanıklılık örgütsel performansı güçlendirmek için göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca örgütleri ilgilendiren dinamik gelişmeler, örgütsel performansı pazar türbülansı ortamında değerlendirmeyi gerektirmektedir. Bu sebeplerden dolayı öncelikle bu çalışma, örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel performans üzerindeki direk etkisi ve pazar türbülansının moderatör etkisi altında örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel performans üzerinde örgütsel dayanıklılık aracılığı ile olan dolaylı etkisi olan bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, örgütsel öğrenme yeteneğinin ve örgütsel dayanıklılığın örgütsel performans üzerindeki ayrı ayrı etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Bunların dışında, örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisini saptamak amaçlanmıştır. Son olarak, örgütsel dayanıklılığın örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel performans arasındaki aracılık etkisinin test edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada kavramsal modeli test etmek için nicel bir çalışma uygulanmıştır. Analiz edilmek üzere 109 üst düzey yöneticiden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel performans üzerinde ve örgütsel dayanıklılık üzerinde pozitif etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışma sonuçları örgütsel dayanıklılığın örgütsel performans üzerinde pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu çalışma örgütsel dayanıklılığın örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel performans arasındaki ilişki üzerinde aracılık etkisini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel performans üzerinde market türbülans etkisi altında doğrudan anlamlı etkisini de göstermektedir. Son olarak, bu çalışma market türbülans etkisi altında örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel dayanıklılık aracılığı ile örgütsel performans üzerindeki anlamlı dolaylı etkisini de göstermektedir. Bu çalışma, örgütsel performansı arttırmak amacı ile kapsamlı bir bakış açısı sağlayarak önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizations need to achieve strong performance in order to obtain success for a long time. At this point, organizational learning capability and organizational resilience should be considered to strengthen organizational performance. In addition, dynamic developments concerning organizationsrequires evaluation of organizational performance considering market turbulence. Because of these reasons, this study focuses mainly on development of a moderated mediation model which has direct effect of organizational learning capability on organizational performance and indirect effect of organizational learning capability on organizational performance through mediating effect of organizational resilience under moderation effect of market turbulence. Besides, it is aimed to determine the individual effects of organizational learning capability and organizational resilience on organizational performance. Except those, it is aimed to determine the effect of organizational learning capability on organizational resilience. Lastly, it is aimed to test the mediating effect of organizational resilience between organizational learning capability and organizational performance. In this study, a quantitative study was applied to test the conceptual model. Data were collected from 109 high level managers for analysis by survey method. Results of the study shows that organizational learning capability has positive effects on organizational performance and organizational resilience. Also, the results of the study show that organizational resilience has a positive effect on organizational performance. In addition, this study shows the mediating effect of organizational resilience on the relationship between organizational learning capability and organizational performance. Also, this study shows the direct effect of organizational learning capability on organizational performance under the effect of market turbulence. Lastly, this study also shows the significant indirect effect of organizational learning capability on organizational performance through organizational resilience under the effect of market turbulence. This study, provides important inferences by supplying a comprehensive perspective to increase organizational performance.