Suriye krizi özelinde uluslararası göç sorunu, yönetimi ve uluslararası göç sorununun ev sahibi ülkeye sosyo-ekonomik etkileri: Türkiye örneği
International migration problem on the Syria crisis, management and socio-economic effects of the international migration problem to the domestic country: The case of Turkey
  1. Tez No: 649047
  2. Yazar: SİBEL ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Uluslararası göç olgusu, tüm toplumları ve hatta toplumların birbirleriyle olan ilişkilerini derinden etkilemesi bakımından küresel bir sorun haline dönüşmüştür. Arap Baharı sürecinin devamı niteliğinde yaşanan Suriye krizi, tüm dünyada yaşanan en büyük insanî krizlerden biri olmuştur. Yaşanan çatışmalar ve iç savaş, milyonlarca insanın Suriye sınırları içerisinde yer değiştirmesine neden olurken, milyonlarca Suriyelinin de yaşadıkları ülkeyi zorunlu bir biçimde terk etmesine neden olmuştur. Yaşadıkları ülkeyi terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin %64,5'ine Türkiye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'de geçici koruma statüsünde kayıtlı yaklaşık 3.600.000 Suriyeli bulunmaktadır. Türkiye, Suriyelilerin barınma, gıda, eğitim ve sağlık hizmetlerinin karşılanması için ağır sosyo-ekonomik yüklere katlanmaktadır. Bu tez çalışması, Suriye krizi ve göçü nedeniyle Türkiye'nin katlanmak zorunda olduğu sosyo-ekonomik yükü araştırmaktadır. Çalışmada, Suriyelilerin Türkiye'ye olan sosyo-ekonomik etkileri; sekiz parametre ve iki farklı model (Panel A ve Panel B) aracılığıyla on il kapsamında incelenmiştir. Belirlenen parametrelerle, Suriyelilerin Türkiye'ye sosyo-ekonomik etkileri statik panel veri analizi yöntemiyle test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; net göç hızının, suç oranları, boşanma sayıları, konut satış sayıları, işsizlik ve istihdam oranları üzerinde anlamlı olumsuz etkisine dair bir bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of international migration has become a global problem in that it affects all societies and even societies' relationships with each other. The Syrian crisis, which is a continuation of the Arab Spring process, has been one of the biggest humanitarian crises in the world. The conflicts and civil war caused millions of people to move within the borders of Syria, while millions of Syrians left the country where they lived. Turkey, has host to 64.5% of Syrian people who forced to leave. Turkey has registered about 3.6 million Syrians in the temporary protected status. Turkey has met to the heavy socio-economic burden endured of Syrians shelter, food, education and health services. In this thesis, the Syrian crisis and migration is exploring Turkey's socio-economic burden because he had to endure. In the study, the socio-economic impact of the Syrians to Turkey; eight parameters and two different models (Panel A and Panel B) were examined in the case of ten cities. The socio-economic impact of Syrians to Turkey has been tested with specified parameters by the method of static panel data analysis. According to the analysis results; there is no evidence of a negative impact of net migration rate on crime rates, divorce numbers, house sales, unemployment and employment rates.