Üniversite öğrencilerinde sosyal destek ve yalnızlaşmanın siber zorbalık üzerindeki etkisi ve akademik başarı düzeyi ile ilişkisi
The effect of social support and isolated on university students and the relationship between academic success level
- Tez No: 649046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde sosyal destek, yalnızlık ve akademik başarı ile siber zorbalık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemini 550 gönüllü üniversite öğrencisi oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen her bir katılımcı bir sosyodemografik veri formu ile beraber Siber Zorbalık Ölçeği (SZÖ), Siber Mağduriyet Ölçeği (SMÖ), Siber Zorbalık Duyarlılık Ölçeği (SZDÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğini (ÇBASDÖ) doldurmuştur. Erkek katılımcıların SZÖ ve SMÖ puanları kadınlara göre yüksek saptandı. Katılımcıların SZÖ puanları ile ÇBASDÖ alt ölçek puanları arasında negatif yönde bir ilişki saptandı. Katılımcıların SMÖ puanları ile ÇBASDÖ alt ölçek puanları arasında negatif yönde bir ilişki saptandı. Katılımcılardan akademik başarı düzeyi yüksek olanların SMÖ ve SZÖ puanları daha düşük saptandı. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinde düşük sosyal destek düzeylerinin siber zorbalık ve siber mağduriyetle ilişkili olduğu söylenebilir. Ek olarak, siber zorbalık ve siber mağduriyetin düşük akademik başarı düzeyi ile ilişkili olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate the relationship between perceived social support, loneliness, academic achievement and cyberbullying among university students. The sample of study consisted with 550 volunteer university students. Each participant fulfilled CyberbullyingScale (CBS), CybervictimizationScale (CVS), CyberbullyingSensibilityScale (CSS), UCLA LonelinessScale, Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS) with a sociodemographic scale. CBS and CVS scores of male participants were higher than females. There was a negative relationship between CBS and scores of subscales of MPSSS. There was a negative relationship between CVS andscores of subscales of MPSSS. CVS and CBS scores of the participants who have higher academic performance were higher than the participants who have lower academic performance. Inconclusion, it can be said that there is a relationship between lower perceived social support, and cyberbullyng and cybervictimization among university students. Additionally, it can be thought that cyberbullying and cybervictimization areas sociated with lower academic achievement level among university students.