İstanbul'da yaşayan Suriyeli çocukların eğitime katılımları bağlamında uyum ve kültürleşme süreçleri
The process of integration and acculturation of the Syrian children living in Istanbul within the context of paticipation to education
  1. Tez No: 476945
  2. Yazar: FATMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA GÜLFER IHLAMUR ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Education and Training, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bulunduğu coğrafi konum nedeniyle tarihi boyunca göç alan, göç veren ve göç yolunda transit ülke olan Türkiye 2011 yılından itibaren, II. Dünya savaşından beri görülmüş en büyük insani kriz olan Suriye iç savaşı nedeniyle dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip ülkesi olmuştur. Kısa bir süre içerisinde yüzbinlerce sığınmacının ülkeye girmesiyle birlikte eğitim ve sağlık başta olmak üzere birçok soruna acil çözüm getirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Geçici koruma altındaki Suriyeli mültecilerin yarısından fazlasının 18 yaş altında olması, eğitim konusunu üzerinde en fazla tartışılan konulardan biri haline getirmiştir. Büyük travmalar ve kayıplar yaşamış olan mülteci çocukların yeni geldikleri yerde ayrımcılıktan uzak ve güvence altına alınmış eğitim hakkına sahip olmaları uyum politikalarının başarılı olması için en önemli şartlardan birisidir. Türkiye açısından ise yaklaşık 3 buçuk milyon Suriyeli mültecinin yakın gelecekte ülkelerine dönemeyeceğini, savaş bitse dahi büyük bir kısmının bu topraklarda yaşamaya devam edeceğini göz önünde bulundurursak, gelecek günler için atılacak her olumlu adımın önemi çok büyüktür. Belirtmekte fayda var ki bu tez kapsamında İstanbul'da yaşayan Suriyeli çocukların eğitimi konusu üzerine yoğunlaşılmıştır ancak Türkiye'de yaşayan diğer göçmen/mülteci ve dezavantajlı çocukların da eğitim özelinde önemli sorunları söz konusudur ve bu sorunların çözümü için olabildiğince hızlı adımlar atılmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the escalation of the war in Syria, Since 2011 Turkey has become the biggest refugee receiving country as of World War II. In a very short time there has been the urgent and obligatory necessity to find a solution to the educational and health needs of the millions of asylum seekers entering into the country. More then half of the Syrian refugees under the temporary protection framework being at the age of 18, education has been one of the most discussed topics. If we assume that, many of them these refugees are not going to back their country, Turkey has to be find a solution aspecially education of Syrian children which is they future is depend on this. It is important to mention that this thesis mostly focuses on the education of Syrian children living in Istanbul for this resaon. On the other hand an overall solution needs to be introduced to solve the education problem of migrant / refugee and disadvantages children in Turkey in general.