Türkiye'de yerelde merkezileşme olgusu: Antalya Büyükşehir Belediyesi üzerine bir çalışma
Centralization case of local in Turkey: A study of Antalya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 649050
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AKMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dünyada yaşanan sanayileşme, kentleşme, toplumsal ve teknolojik gelişmeler yerel yönetimleri etkilemiştir. Yaşanan bu değişim Türkiye'yi de etkileyerek yerel yönetimlere olan ihtiyacı artırmıştır. Bu kapsamda özellikle 2000'li yıllardan sonra yerel yönetim birimlerine ilişkin birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemelerin tümü, yerel yönetim reformunun bir parçası olarak adlandırılabilir. Bu kapsamda çalışmada, Türkiye'de yerel yönetimlerin gelişimi, 2000 sonrası gerçekleştirilen yasal düzenlemeler çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada özellikle il özel idaresi, büyükşehir belediyesi, il belediyeleri ve ilçe belediyeleri ile ilgili yapılan değişiklikler temelinde yaşanan değişim incelenmiştir. En son yürürlüğe konulan 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun beraberinde birçok yenilik getirmiştir. Yerel yönetim sisteminde köklü değişikliklere neden olan 6360 sayılı Kanun; merkez-yerel ilişkilerini ve yerel yönetim birimleri arasındaki ilişkileri etkilemiştir. Özellikle 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasındaki ilişkilerin yerelde merkezileşmeye neden olup olmadığı önemli bir konu haline gelmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, Antalya ili özelinde yapılan nitel ve nicel araştırmalar ile yerelde merkezileşme olgusu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışma neticesinde 6360 sayılı Kanunun yerelde merkezileşmeye neden olduğu ve yerelde merkezileşme olgusunu ortaya çıkardığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Industrialization, urbanization, social and technological developments in the world have affected local governments. These shifts have increased the need for Turkey to also affect local governments. In this context, many legal regulations have been made regarding local government units, especially after the 2000s. All of these regulations can be called as part of local government reform. In this context, study, development of local governments in Turkey, has been carried out in the framework of the legal regulations after 2000. In the study, especially the changes experienced on the basis of the changes made in the special provincial administration, metropolitan municipality, provincial municipalities and district municipalities were examined. The Law No. 6360 on the Establishment of Metropolitan Municipalities and Twenty-Seven Districts in Fourteen Provinces and Amendments to Certain Laws and Decree Laws, which was put into effect, has brought many innovations. Law No. 6360, which caused radical changes in the local administration system; It has affected central-local relations and relations between local government units. Especially with Law No. 6360, it has become an important issue whether the relations between metropolitan municipalities and district municipalities cause local centralization. In this direction, in this study, the phenomenon of local centralization has been tried to be put forward with qualitative and quantitative studies conducted specifically in Antalya. As a result of the study, it can be said that Law No. 6360 causes local centralization and reveals the phenomenon of local centralization.