Neoliberalizm ekseninde Türkiye'de yerelleşme tartışmaları ve yerelde merkezileşme
Discussions in Turkey on localisation in the axis of neoliberalism and centralisation in local
  1. Tez No: 533153
  2. Yazar: ALİ MERT TAŞCIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Liberalizm, süreç içerisinde teorisyenleri ve uygulayıcıları eliyle ekonomik krizlere karşı çözüm üretmek için verdiği tepkilere göre sosyal ve neoliberalizm olarak biçim değiştirmiş, ama sermayenin hareketliliğinin ve kâr oranlarının artırılması hedeflerinden hiç vazgeçmemiştir. Bu temel hedefler teori ve uygulama arasında da çelişkili politikaların doğmasına neden olmuştur. Örneğin, serbest piyasanın devamlılığı için devlet müdahalesinin en az seviyeye indirilmesi ana ilkesi uygulanamadığı gibi, tam tersine güçlü devlet ile liberal politikaların varlığı sürdürülebilmiştir. Benzer bir örnek merkezileşme ve yerelleşme geriliminde de kendini göstermiştir. Yazında, neoliberal politikaların daha fazla yerelleşmeye denk düştüğü egemen anlayışına rağmen uygulamada bunun çoğu zaman; Türkiye'de ise neredeyse hiçbir zaman gerçekleşmediğini görmek olanaklıdır. Türkiye'de son on yılda gerçekleşen kanuni düzenlemeler, yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler aynı siyasi parti iktidarında bile çelişkili uygulamaları doğurmuştur. Neoliberal politikaların egemen olduğu süreçte Kamu Yönetimi Temel Kanunu istisnası haricinde ve yerelleşme hedeflerine rağmen merkezileşme pekişmiş, hatta 6360 sayılı kanunla büyükşehir belediyeleri odağında yerelde merkezileşme biçiminde bir tür belirmiştir. Tezde, merkezileşme- yerelleşme politikaları arasında iyi-doğru gibi ön kabuller kullanılmadan durum tespiti yapılmış, eleştirel yöntemle konuya yaklaşılmıştır. Neoliberalizmin uygulanmasında yerelleşme gibi kesin bir ilkenin olmadığı, temel hedeflerine varması için merkezileşmenin de en az yerelleşme kadar kullanılabildiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liberalism has re-shaped as social or neoliberalism based by its theoretician and applicators during its period on its reactions to generate solutions to economic crisis, but has never shifted from its objectives of increasing the movement of capital or profits. These fundamental objectives caused the birth of contradicting politics in between its theory and applications. As an example, as though, the principal of minimizing state intervention in order to sustain free market has not been applied, liberal politics with an antipodean strong state could have maintained. A similar example has appeared in the tension between centralization and localization. Despite the dominant understanding of neoliberal politics are mostly equal to localization, it is possible to observe in the text that in practices, this does not happen most of the time, and nearly never in Turkey. Materialized legal regulations and encountered economic and political developments in Turkey for the last ten years, delivered contradicting applications even in the same political party's governance. During the period with the dominance of neoliberal politics, centralizations has consolidated, despite the localization targets, with the exception of the exemption of The Fundamental Law of Public Administration, and even by the law no 6360, form of centralization in local has emerged with the focus on metropolitan municipalities. In this thesis, a due diligence has been made between centralization-localization politics without having any postulates such as good or right; a critical approach has been used. It has been tried to reveal that there is not any exact principle such as the localization in the application of neoliberalism and localization could be used as much as centralization in order to reach its fundamental goals.