Karotis Endarterektomi yapılan semptomatik hastaların Karotis Plağında CMV-DNA gösterilmesi ve Karotis Stenozu ile ilişkisi
Demonstration of Cytomegalovirus in Carotid Plaques in patientsundergoing Carotid Endarterectomy
  1. Tez No: 649057
  2. Yazar: METİN ONUR BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SELÇUK GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Ateroskleroz ve onun kardiyovasküler iskemik komplikasyonları dünya genelinde ölüm ve sakatlıkların en yaygın nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü 2010 yılında kardiyovasküler hastalıkların tüm ölümlerin %30'unun nedeni olduğunu rapor etmiştir ve 2030 yılında dünyada her yıl en az 23.3 milyon kişinin kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle kaybedileceğini tahmin etmektedir (1). Biz çalışmamızda aterosklerozun fizyopatolojisnde yeralan kronik inflamatuar sürecin insan vücudunda hemen heryerde yerleşim gösterebilen cytomegalovirüs ile tetiklenmesi ve karotis arter stenoz oluşturan plaklardaki CMV DNA mevcudiyetini ve etkisinin gösterilebilmesi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya Nisan 2017-haziran 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında karotis endarterektomi operasyonu yapılan, operasyon sonrası düzenli olarak poliklinik kontrollerine gelen 36 hasta rızaları alınarak dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların %58,3'ü (n=21) erkek % 41,7 'si (n=15) kadın olmak üzere toplam 36 olgu ile yapılmıştır. %66,7'si 65 yaş ve üzeri olup , ortalama yaş 67,5±9,6 ve ortanca yaş 68'dir (minimum 42 - maksimum 85). Çalışmaya alınan hastalardaki karotid arter plak kategorizasyonu; ek immunsüpresif durumlar hariç tutularak (malignite, kronik otoimmün hastalık, AIDS vs gibi ...), bilateral opere olan hastalardan tek taraflı aterom plağın tercihi ve mevcut risk faktörlerinin (DM, HT, hiperlipidemi vs) bir arada değerlendirilmesiyle yapıldı. Gönüllü her hasta için öncelikle yaş, cinsiyet, boy, kilo verileri kaydedildi. Hastaların beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplandı.Hipertansiyon tanısı, diabetes mellitus tanısı, kronik böbrek yetmezliği (KBY) tanısı, operasyon öncesinde nörolojik semptom varlığı, varsa bilateral KEA operasyonu öyküsü, sigara ve alkol kullanımı öyküsü, varsa geçirilen kardiyovasküler girişimler, aile öyküsü sorgulandı. Hastaların operasyon öncesi yapılan radyolojik görüntüleme sonuçlarından (karotis dupleks USG, BTA, MRA, DSA gibi) preoperatif karotis arter stenoz oranları kaydedildi. Araştırmanın laboratuvar çalışmaları, İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Seroloji/ELISA ve Moleküler Biyoloji laboratuvarlarında yapıldı. Araştırmanın CMV DNA'nın PCR ile tanımlanması işlemi araştırmacı Dr. Mustafa ÖNEL tarafından gerçekletirildi. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, HT, DM, kolesterol düzeyleri ve CMV DNA kütlesel değerleri ve kopyalarının varlığı bakımından karşılaştırıldı. CMV DNA kütlesel değerleri ve kopyalarının varlığı bakımından değerlendirlmesinde bilateral karosit stenozu ile anlamlı ilişkisi saptandı. SONUÇ: CMV'nin damar duvarında latent bir enfeksiyon oluşturması ve buradan reaktive olarak meydana getirdiği hasarla enflamatuar bir sürecin oluşmasına ve ateroskleroz gelişimin başlamasına sebep olabileceğini öne süren pek çok çalışma mevcuttur. Bunun yanı sıra bu düşünce ile çelişkili sonuçlar bulan çalışmalara da rastlanmaktadır. CMV'nin damar duvarında primer olarak aterosklerozu tetikleyici mi yoksa affiniteye bağlı olarak rastlantısal olarak mı burada bulunduğu henüz bir netlik kazanmamıştır. Bizim sonuçlarımız CMV ile ateroskleroz arasında anlamlı bir ilişkiyi gösteriyor olsa da bu konu ile ilgili yeni çalışmalara gereksinim vardır. Özellikle çalışmamızda da belirtiğimiz gibi bilateral karotid arter oklüzyonlu hastalarda CMV DNA gen miktarlarının yüksek oranlarda pozitiflik göstermesi kronik inflamatuar sürecin önemli unsurlarından olan CMV nin ateroskleroz temelinde ciddiye alınması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Atherosklerosis and its cardiovascular ischaemic complications are the most common causes of death and disability worldwide. The World Health Organization reported in 2010 that 30% of all deaths were due to cardiovascular diseases. In 2030, World Health Organization estimates that at least 23.3 million people will die each year due to cardiovascular disease.(1). In this tees study we aimed to offer the chronic inflammatory process in atherosclerosis pathophysiology, which is triggered by cytomegalovirus which can localized almost everywhere and to demonstrate the presence and effect of CMV DNA on plaques forming carotid artery stenosis. MATERİALS AND METHODS We included 36 patients who underwent carotid endarterectomy operation at Department of Cardiovascular Surgery, Istanbul University Medical Faculty, Istanbul University between April 2017 and June 2017 and who regularly visited the outpatient clinic after the operation. The study cohort included %58,3 (n=21) male and %41,7 (n=15) female patients. 66,7% were 65 years old and over, mean age was 67,5 ± 9,6 and median age was 68 (minimum 42 - maximum 85). In this study carotid artery plaque categorization was done with the exception of additional immunosuppressive conditions(malignancy, Chronic autoimmune disease,AIDS etc…), Unilateral atheromatous plaque was preferred in patients who underwent bilateral carotid endartherectomy and Current risk factors(DM,HT, hyperlipidaemia etc…) were evaluated together. Age, sex, height and weight were recorded for each voluntary patient. Patients body mass indexes (BMI) were calculated. Diagnosis of hypertension, diagnosis of diabetes mellitus, diagnosis of chronic renal failure (CRF), presence of neurological symptom before operation,if there is CEA story, use of alcohol and cigarette story, If there is present cardiovascular interventions and if there is family history were questioned. Preoperative carotid artery stenosis rates were recorded from preoperative radiological imaging results(carotid doppler ultrasound,CTA,MRA,DSA etc). The laboratory studies of the study were carried out in Istanbul University Medical Faculty Medical Microbiology Department Serology / ELISA and Molecular Biology laboratories.Identification of CMV DNA by PCR was carried out by the investigator Mustafa ÖNEL. RESULTS In our study, patients age, sex, smoking status, HT, DM, cholesterol levels and CMV DNA mass values and the presence of duplicates were compared. Assessment of the CMV DNA mass values and the presence of duplicates revealed a significant association with bilateral carotid stenosis.There are many studies suggesting that Cytomegalovirus causes latent infection on the vessel Wall and being activated from vessel Wall and it may cause to an inflammatory process with the damage and may lead to the development of atherosclerosis. In addition to this, there are studies that find contradictory results with this idea.It has not yet been clear whether CMV triggers atherosclerosis in vessel wall as a primary way or coincidentally due to affinity. Although our results show a significant relationship between CMV and atherosclerosis, there is a need for new work on this issue. Especially in our study, it is suggested that high levels of CMV DNA gene levels in patients with bilateral carotid artery occlusion suggest that CMV is an important component of the chronic inflammatory process of atherosclerosis.