Tek Parti (1923-1950) ve Demokrat Parti (1950-1960) dönemlerinde yerel siyaset ve yerel demokrasi: Ankara özelinde karşılaştırmalı bir analiz
Local politics and local democracy in the periods of Single Party (1923-1950) and Democrat Party (1950-1960): An comparative analysis in the case of Ankara
  1. Tez No: 649063
  2. Yazar: OSMAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEMAL BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışma Ankara'nın Tek Parti dönemi (1923-1950) ve Demokrat Parti dönemi (1950-1960) yerel siyaseti üzerine odaklanmaktadır. Ankara'daki yerel siyaseti analiz etme amacına yönelik olarak dönemin ulusal siyasetini, siyasal gelişmeleri, yerel seçimleri, kentleşmeyi ve sosyal yapıyı incelemektedir. Çalışma, Ankara'yı modernleşme projesi olarak gören Cumhuriyet Halk Partisi ile daha sonra iktidara gelen Demokrat Parti'nin Ankara'sı arasındaki yerel siyaset ve demokrasi bağlamındaki anlayış farklarını, yerel iktidar mücadelesi pratiklerini ve dönemin yerel yönetimlerinin ulusal siyaset ile bağını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de yapılan kent tarihi araştırmalarında en fazla araştırmaya konu olan kent İstanbul'dur. Oysa neredeyse bir yüzyıla yakın Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentliği vazifesini üstlenen Ankara hakkında çalışılan alan sınırları içinde çok zengin bir kaynak arşivi mevcut değildir. Özellikle Demokrat Parti dönemi Ankara'sına ait çalışma yok denecek kadar azdır. Bu kapsamda araştırma, bu dönemin daha iyi anlaşılmasına yönelik bir çabayı içermektedir. Araştırmanın sınırları, kapsamı ile doğrudan ilgilidir. Çalışmada Ankara'nın 1923'den itibaren yayıldığı merkez alan yani şehrin merkezi coğrafi olarak dikkate alınmıştır. Ankara'nın ilçeleri çalışmanın kapsamında değildir. Çalışmanın zaman sınırı Cumhuriyet Halk Partisi dönemi ile Demokrat Parti dönemini kapsamaktadır (1923- 1960). Araştırmada mevcut veriler, alan yazın incelemesi, gazete ve dergi koleksiyonlarının taranması, Meclis tutanakları ve dönemin belge arşivi taranarak elde edilmiştir. Çalışmada izlenen yöntem nitel veri analizidir. Nitel verilerin analizi için; tematik bir çerçeve oluşturma, tematik çerçeveye göre verilerin kodlanması, bulguların tanımlanması, bulguların yorumlanması aşamalarını kapsayan betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Veri analiz yöntemi içerik analizidir. Araştırma 'da kapsam içindeki döneme ait önemli görülen gazete, dergi ve belge toplanarak bunların içerik analizleri yapılmıştır. Çalışmada Ankara'nın Demokrat Parti ile geçirdiği dönemin bir önceki dönemden yerel siyaset açısından çok farklı olmadığı ve Tek Parti iktidarı döneminde yerel siyasete yön veren iktidar kesiminin güç aldığı toplumsal sınıfın değiştiği ancak yerel demokrasi adına şehrin bir gelişme yaşayamadığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the local politics of Ankara's Single Party period (1923- 1950) and Democrat Party period (1950-1960). It examines the national politics, political developments, local elections, urbanization and social structure of the period for the purpose of analysing local politics in Ankara. The aim of the study is to show the differences in understanding in the context of local politics and democracy between the Republican People's Party, which saw Ankara as a modernization project, and the Democratic Party Ankara, which came to power later, the practices of local power struggle and the connection of local governments of the period with national politics. Istanbul is the city that is the subject of the most research in urban history research conducted in Turkey. However, there is no very rich resource archive within the boundaries of the area studied about Ankara, which has served as the capital of the Republic of Turkey for almost a century. There is almost no work in Ankara during the Democratic Party period. In this context, the research includes a effort aimed at better understanding this period. The boundaries of the research are directly related to its scope. In the study, the central area in which Ankara has spread since 1923, that is, the center of the city is taken into account geographically. Ankara's districts are not covered by the study. The time limit of the study covers the period of the Republican People's Party and the Democrat Party (1923-1960). The data available in the study were obtained by examining the field type, scanning the collections of newspapers and magazines, the minutes of the Assembly and the archive of documents of the period. The method followed in the study is qualitative data analysis. For the analysis of qualitative data; descriptive analysis technique covering the stages of creating a thematic framework, encoding data according to the thematic framework, identification of findings, interpretation of findings was used. The data analysis method is content analysis. In the research, newspapers, magazines and documents deemed important for the period within the scope were collected and their content analyses were made. In the study, it is estimated that Ankara's period with the Democratic Party between was not very different from the previous period in terms of local politics, and that the social class in which the ruling segment that led local politics during the period of one-party power changed, but the city could not experience development in the name of local democracy.