Maksilla ve mandibulaya dört farklı açıda yerleştirilmiş implantlara uygulanan zirkonyum altyapılı seramik restorasyonların, farklı kuvvet yönleri altında oluşan değişikliklerin üç boyutlu modelleme ve sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of changes in different force directions of zirconium framework ceramic restorations applied to the implants placed at four different angles in maxilla and mandibula by three-dimensional modeling and finite element analysis.
  1. Tez No: 649082
  2. Yazar: FATİH DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDAT GÜVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dental implantlarda ideal stres dağılımının sağlanabilmesi için implantlar üzerine gelen kuvvetler, implantların uzun aksına paralel olması gerekmektedir. Aksi halde aşırı yüklemeye bağlı olarak implantı çevreleyen kemikte rezorpsiyon görülebilir. Ancak ağız içinde başta anatomik faktörler olmak üzere birçok faktörden dolayı, implant yerleşimi her zaman istenen açıda olmayabilir. Oklüzal yüzeylerin eğimli olduğu bu durumlarda, gelen kuvvetler vertikal ve horizontal bileşenlerine ayrılarak her koşulda implantların uzun aksı dışında istenmeyen yüklenmelere neden olur. Özellikle implant ve implant çevresi kemikteki stresin dağılımında; implant materyali, implant tasarımı ve osseointegrasyon etkili olduğu kadar protetik yaklaşım da son derece önemlidir. İmplant destekli sabit protetik restorasyonlarda metal-seramik, zirkonyum-seramik veya tam seramikler, kıymetli metal alaşımları, akrilikler, fiber destekli rezinler gibi birçok materyal kullanılmaktadır. Günümüzde ise mekanik ve estetik özelliklerinden dolayı zirkonyum seramik restorasyonların popülaritesi artmıştır. İmplant destekli sabit protezlerde, alt yapı materyalinin ve tasarımının seçiminde hem hastaların estetik beklentisi hem de fonksiyonel faktörler dikkate alınmalıdır. Protetik olarak uygulanması istenen materyallerin biyomekanik özelliklerinin bilinmesi son derece önemlidir. Dental implant ve implant destekli restorasyonların biyomekanik özelliklerinin incelenmesi ve ayrıca implantların yerleştirilme açısının değerlendirilmesi için, Sonlu elemanlar stres analizi yöntemi kullanılır. Bu yöntem kraniyofasiyal yapıların tedavi öncesi ve sonrasındaki mekaniksel stres dağılımlarını üç boyutlu olarak incelenebilmesine imkan sağlamaktadır. Çalışmamızda invitro olarak; 10 mm uzunluğunda, 2 farklı çapta (3,7 mm, 4,7 mm) dental implantlar; Dik, 15°, 30° ve 45° olmak üzere dört farklı açıda, maksilla ve mandibulaya uygulanarak, toplam 16 adet deney modeli elde edildi. Tüm implantlara abutment ve zirkonyum destekli seramik kuronlar yine sanal ortamda yerleştirildi. Zirkonyum destekli seramik kuronların belirli noktalarından dik ve oblik yönde kuvvet ayrı ayrı uygulanarak, toplam 32 adet çalışma grubu elde edildi. Uygulanan kuvvetler sonucunda implantlarda, zirkonyum alt yapılarda ve feldspatik porselende meydana gelen von Misses stres değerleri, 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi (FEM) kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In order to ensure an ideal stress distribution in dental implants, the forces on implants must be parallel to the long-axis of the implant. Otherwise, depending on over-load, it will be probable to observe resorption in the bone that surrounds the implant. However, it is not always possible to place the forces on implants with the desired angle due to many factors in the mouth including anatomical ones. In some cases in which the occlusal surface is sloping, the forces are decomposed into their vertical and horizontal components and therefore cause over-loading on certain locations other than the long-axis of the implant. Along with the implant material, implant design and osseointegration; prosthetic approaches have also a profound effect particularly on the stress distribution of the implant and the bone surrounding it. In implant-supported fixed prosthetic restorations; many materials such as metal-ceramic, zirconium-ceramic or full ceramic, precious metal alloys, acrylics, fibre-aided resins are used. However, recently, due to its mechanic and aesthetic features, zirconium-ceramic restorations have become more popular. In implant-supported fixed partial denture, while deciding the material and design of framework, one should consider both functional factors and aesthetic expectations of the patient. Moreover, it is also vital to be aware of biomechanical features of the material that will be used in prosthetic dentistry applications. So as to examine biomechanical features of the dental implant and implant-supported restorations and to analyse the angle of implant locations, finite elements stress analysis method (FEM) is quite useful in that it provides a unique three-dimensional opportunity for examining mechanical stress distribution in pre- and post-treatment processes of craniofacial structures. In this in vitro study; two dental implants with the same length (10 mm) but different diameters (3,7 mm, 4,7 mm) are applied into maxilla and mandible with four different angles (vertical, 15°, 30° and 45°). As a result, 16 experimental models are obtained. Then, in the same virtual environment, abutment and zirconium-supported ceramic crowns are placed into all implants. From certain points of zirconium-supported ceramic crowns, steep and oblique forces are separately applied and totally 32 study groups are obtained. As a result of the forces applied, certain stress values have emerged in implants, zirconium frameworks and feldspathic porcelain. Finally, these von Misses stress values are examined by using three-dimensional finite elements stress analysis method (FEM).