Çok parçalı ve tek parçalı le fort I osteotomilerinde üç farklı intermaksiller fiksasyon yönteminin biyomekanik etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Evaluation of intermaxillary fixation techniques for multi-piece le fort I osteotomies using finite element analysis
- Tez No: 818080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇUKUROVA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ortognatik cerrahide uzun dönemli stabilite, iyi bir postoperatif oklüzyon ilişkisine bağlıdır. Çok parçalı Le Fort I osteotomisinde mobilize segmentlerin doğru pozisyonda ve preoperatif plana uygun şekilde intermaksiller fiksasyonunu (İMF) elde etmek zordur. Burada, 3 adet çok parçalı (santral-santral, kesici lateral-kanin ve kanin-premolar arası çok parçalı Le Fort I) ve 1 adet tek parça Le Fort I modellerinin oklüzal yüzeyleri üzerinde üç farklı İMF tekniğini (diş destekli, kemik destekli ve hibrit İMF), Sonlu Elemanlar Analizinden (SEA) yararlanarak değerlendirmeyi amaçladık. İlgili yazılım kullanılarak tasarlanan üç farklı çok parçalı Le Fort I modeline ve tek parça Le Fort I modeline ayrı ayrı üç farklı İMF tekniği uygulanmıştır ve simülasyon ile alt ve üst çene modelleri planlanan oklüzyona getirildi. Her bir modele, oluşan stres dağılımlarını belirlenmek amacıyla 100 N, 300 N ve 800 N'daki oklüzal yükler uygulanmıştır. Maksilla ve mandibulada fiksasyon sırasında oluşan kuvvetler, bu kuvvetlerin oklüzyondaki kuvvet dağılımına etkisi ve bu bölgelerde oluşan gerilmeler Algor Fempro ve Rhinoceros yazılımı ile tespit edilerek ideal fiksasyon yöntemi belirlendi. Elde edilen veriler gerçek cerrahi senaryonun avantaj ve dezavantajlarına göre yorumlandı ve değerlendirildi. İncelenen dört modelin tamamında hibrit İMF tekniği, ideal İMF tekniği olarak bulunmuş, bunu diş destekli ve kemik destekli İMF teknikleri izlemiştir. SEA, klinik yöntemlerin elde edemediği tekil parametrelerin manipüle edilmesine izin vererek her birinin ayrı ayrı incelenmesine olanak tanır. Bu bulguları doğrulamak için daha ileri klinik deneyler gereklidir.
Özet (Çeviri)
A strong postoperative occlusal relationship is essential for the long-term stability of the jaw relations post orthognathic surgery. In multi-piece Le Fort I osteotomy, obtaining a satisfactory inter-maxillary fixation (IMF) of the mobilized segments in the correct position and according to the preoperative plan is difficult. Herein, we aimed to evaluate three different IMF techniques (tooth-supported, bone-supported, or hybrid IMF) using finite element analysis of the occlusal surfaces of four models: three multi-piece (lateral incisor-canine, central incisor-central incisor, and canine- first premolar) and a single one-piece Le Fort I osteotomy scenario. Three different IMF techniques were applied separately to three different multi-piece models and a single one-piece Le Fort I model designed using related software. Simulation brought the lower and upper jaw models to the planned occlusion. Each model's occlusal force was applied to determine their distributions under 100 N, 300 N, and 800 N loads. Forces on the maxilla and mandible during fixation, the effect of these forces on the force distribution in the occlusion, and the accumulated stresses in these regions were determined with Algor Fempro and Rhinoceros software to determine the ideal fixation method. Data obtained were interpreted and evaluated according to the advantages and disadvantages of the actual surgical scenario. In all four models studied, the hybrid IMF technique was found to be the ideal IMF technique, followed by the teeth-supported and bone-supported IMF techniques. FEA allows the manipulation of single parameters, which clinical methods cannot obtain, thereby allowing each to be examined separately. Further clinical trials are required to validate these findings.