Tip II diyabet tanısı almış bireylerin sosyodemografik özellikleri ve hastalıkla yaşam deneyimleri açısından iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sociodemographic characteristics of individuals with TYPE 2 diabetes and healthiness in terms of disease experience
- Tez No: 649102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA SEVCAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabet tansı almış bireylerin sosyodemografik özellikleri ve hastalıkla yaşam deneyimleri açısından iyi oluş düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Bu araştırma Eylül 2019-Eylül 2020 tarihleri arasında yürütülmüş, dahil edilme kriterlerine uyan 254 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“PERMA ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Tip 2 diyabet tanısı almış bireylerin PERMA ölçeği alt boyut puan ortalamaları yüksekten düşüğe doğru sırasıyla başarı 8,49±0,99; ilişkiler 8,42±0,87; bağlanma 8,40±0,80; olumlu duygular 8,33±0,93; anlam 8,10±1,01; sağlık 7,56±1,56 ve olumsuz duygular 3,17±1,60 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the sociodemographic characteristics of individuals with type 2 diabetes and healthiness in terms of disease experience. Material and Method: This research was conducted between September 2019 and September 2020, and 254 people who met the inclusion criteria formed the sample of the research.“Introductory Information Form”and“PERMA scale”were used to collect data. Resul: As a result of the analysis of the data, the PERMA scale sub-factors with their mean scores of individuals diagnosed with type 2 diabetes are listed from high to low as follows: success, 8.49 ± 0.99; relationship, 8.42 ± 0.87; attachment, 8.40 ± 0.80; positive emotions, 8.33 ± 0.93; meaning, 8.10 ± 1.01; health, 7.56 ± 1.56 and negative emotions, 3.17 ± 1.60. The mean scores of the PERMA scale sub-factors were examined according to the sociodemographic characteristics of the individuals and the individual's relationship.