Özel beslenme merkezine başvuran yetişkin bireylerde zayıflama diyeti uyumunu etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting the compliance of weight reducing diet in adult individuals who apply to the special nutrition center
  1. Tez No: 649114
  2. Yazar: NURSEL EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma zayıflama diyeti uyum davranışını etkileyerek bireylerin ağırlık kaybı sağlamasının önündeki sosyo-demografik, sosyo-kültürel, biyolojik, psikolojik, beslenme kültürü ve davranış etmenlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 01.11.2019-31.12.2019 tarihleri arasında İstanbul İlinde bulunan Özel Beslenme Merkezi'ne başvuran, çalışmayı kabul eden, yaşları 18-65 arasında değişen 150 yetişkin birey (116 kadın, 34 erkek) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylerin demografik özellikleri, diyet uyum davranışları, sigara-alkol kullanma öyküsü ve fiziksel aktivite alışkanlıkları anket formu ile sorgulanmış olup, beslenme durumları besin sıklığı tüketim kayıt formu ile belirlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin depresyon durumları Beck Depresyon Ölçeği ile tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir durumu, medeni durum, sigara kullanımı, egzersiz yapma gibi demografik ve yaşam tarzı davranışları ile zayıflama diyet uyumu davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the biological, psychological, socio- demographical, socio-cultural, nutrition culture, and behavioral factors that have an effect on the compliance behaviour of weight reducing diet and allow individuals to lose weight. The study was applied on 150 adults aged between 18 and 65 (116 female, 34 male), who applied to The Special Nutrition Center in Istanbul from 01.11.2019 to 31.12.2019. Participants‟ demographical properties, diet compliance behaviour, smoking - alcohol consumption behavior and physical activity were examined through questionnaire forms, and their nutritional status was identified according to the frequency of food consumption. Depression status of the participants was determined through Depression Scale. There was no meaningful statistical relation between the compliance of weight reducing diet and neither demographic characteristics such as gender, education, income levels and marital status nor lifestyle behaviors such as smoking - alcohol consumption and physical activity (p>0,05).