Zayıflama diyeti uygulanan yetişkin kadınlarda biyokimyasal ve antropometrik bulguların izlenmesi
Examination of biochemical and anthropometric findings of adult women in a follow-up weight-loss diet
- Tez No: 137844
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Zayıflama diyeti uygulanan yetişkin kadınlarda biyokimyasal ve antropometrik bulgularının izlenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışma, özel bir zayıflama merkezine başvuran, beden kitle indeksi (BKI) 25 kg/m2 ve üzerinde olan ve zayıflama diyeti önerilen 80 menapoz öncesi dönemdeki kadımn antropometrik ölçümlerinde, biyokimyasal bulgularında ve vücut bileşimlerinde üç aylık izlem sonucunda oluşabilecek değişimin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya katılan tüm bireylere anket formu uygulanmış, fiziksel aktiviteleri ve birbirini izleyen 3 günlük besin tüketimleri saptanmıştır. Bireylere davranış değişikliği yaratmak için genel beslenme ve değişim listeleri ile ilgili eğitim verilmiş ve haftada 0.5-1 kg ağırlık kaybı olacak şekilde zayıflama diyetleri hazırlanmıştır. Vücut ağırlığı, boy uzunluğu ölçülmüş ve beden kitle indeksleri (BKI: kg/m2) hesaplanmış, çevre ölçümleri (bel, kalça, uyluk, baldır, üst orta kol) alınmış, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BIA) yöntemi ile vücut bileşimleri ve biyokimyasal bulguları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination of biochemical and anthropometric findings of adult women in a follow-up weight-loss diet. Master's Thesis. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Program of Nutrition and Dietetic, Ankara, 2003. This study examined the changes in anthropometrical measurements, biochemical variables, and body composition of 80 pre-menopausal women with Body Mass Index (BMI) 25 kg/m2 and over who applied to a private dieting center for weight loss were followed-up for three months. Questionnaires were filled for each subject and physical activities and food intakes for three consecutive days were recorded. Education on general nutrition and exchange lists were given for behavioral modification. A weight loss of 0.5 to 1 kg was targeted using subject appropriate diets. Body weights; heights; waist, hip, thigh, calf, and mid-upper arm circumferences were measured and BMI's were calculated. Body composition of the subjects was analyzed by Bioelectrical Impedence Analysis (BIA) technique, and biochemical variables were determined.