Sporcu ve sporcu olmayan adölesanlarda duygusal yeme davranışının beslenme durumuna ve sağlıklı yeme üzerine etkisi
The effect of emotional eating behaviour on nutritional status and healthy eating in athlete and non- athlete adolescents
- Tez No: 649127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Duygusal yeme, fizyolojik açlık dışında çeşitli duygu durumlarına tepki olarak ortaya çıkan yeme davranışıdır. Duygusal yeme davranışı bireylerin cinsiyetine, yaşına, antropometrik ölçümlerine, fiziksel aktivite durumlarına ve bireysel özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Bu çalışmada amaç, duygusal yeme davranışının sporcu ve sporcu olmayan adölesanların beslenme durumu ve sağlıklı yeme üzerine etkisini saptamaktır. Çalışma vaka kontrol çalışması olup vaka grubu olarak Galatasaray Basketbol Altyapı Takım Sporcuları, kontrol grubu olarak ise herhangi bir spor dalı ile profesyonel olarak uğraşmayan Anadolu Lisesi'ne devam eden 14-18 yaş arası 157 birey dahil edilmiştir. Çalışma Şubat 2020- Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, duygusal yeme davranışları, besin tüketim durumları ve fiziksel aktiviteleri anket formu ile saptanmış, antropometrik ölçümleri ( ağırlık, boy uzunluğu vb.), vücut bileşimi analizi (BIA ile vücut yağ ve yağsız doku miktarı) yapılmıştır. Beden Kütle İndeksi (BKİ) ve duygusal yeme arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Emotional eating is the eating behaviour that occurs in reaction to various moods other than physiological hunger. It varies by sex, age, anthropometric measurements, condition of physical activity, and characteristics of the individual. This thesis aims to determine how emotional eating behaviour affects the nutritional status of adolescents athletes or non-athletes and healthy nutrition. The study, being a case-control study, involves Galatasaray Basketball Groundwork Team as the case group and 157 individuals ranging in age from 14 to 18, who have been studying at Anatolian High School and who are not engaged in any branch of sports as professional, as the control group. General characteristics of the individuals, emotional eating behaviours, and physical activities were determined by survey forms; anthropometric measurements (such as weight and height) and body composition analyses (BIA with adipose and lean tissue amount) were done. No reasonable relation between body mass index (BMI) and emotional eating was found (p>0,05).