Cerrahi hemşirelerinin sağlık bakımında bilgisayar kullanımına yönelik tutumları ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between attitudes of surgical nurses to computer use in health care and care behaviors
- Tez No: 649126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile kaliteli ve güvenli bakımın sağlanmasında hemşirenin rol ve sorumlulukları da değişmektedir. Bu nedenle bu araştırmada cerrahi hemşirelerinin sağlık bakımında bilgisayar kullanımına yönelik tutumları ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın örneklemini sosyal ağ üzerinden Eylül 2019- Şubat 2020tarihleri arasında ulaşılabilen 202 cerrahi kliniklerinde çalışan hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından literatüre göre hazırlanan“Hemşire Tanıtım Formu”,“Sağlık Bakımında Bilgisayar Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”ile toplanlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal Wallis testi, pearson korelasyon analizi, Anova testi ve t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin%87,1'inin kadın,%53'ününlisans mezunu olduğu, %50,5'inin evli, %54,'ünün cerrahi serviste çalıştığı, %75,2'sininklinik hemşiresi olduğu, cerrahi kliniklerinde ortalama 7.48±7.43 çalıştıkları bulundu.Araştırma kapsamındaki hemşirelerin Sağlık Bakımında Bilgisayarlara Yönelik Tutum Ölçeği (BYTÖ- PATCH) ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları 17,58±11,53 olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamındaki hemşirelerin bakım davranışları-24 ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları 5.55±0.45'dir.
Özet (Çeviri)
The roles and responsibilities of the nurse change in providing quality and safe care with the development of technology. Therefore, this study aims to determine the relationship between the attitudes of surgical nurses towards the use of computers in health care and their care behaviors. The sample of the descriptive and cross-sectional study consisted of 202 nurses working in the surgical clinics, which can be accessed through the social network between September 2019 and February 2020. The data were collected by“Nurse Promotion Form”prepared by the researchers according to the literature,“Attitude Scale towards Computer Use in Health Care”and“Care Behaviors Scale-24”. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, pearson correlation analysis, Anova test and t test were used. An average of 7.48±7.43 in surgical clinics, 87.1% of the nurses participating in the study were women, 53% were graduates, 50.5% were married, 54% worked in the surgical service, 75.2% were clinical nurses were found to be working. The average score of the nurses included in the study on the Attitude Scale towards Computers in Health Care Scale (ASTC-PATCH) was found to be 17.58 ± 11.53. The mean scores of the nurses within the scope of the research on the maintenance behavior-24 scale is 5.55 ± 0.45. The assurance sub-dimension score is 5.54 ± 0.51, the knowledge-skill sub-dimension score is 5.71 ± 0.44, the respectful sub-dimension score is 5.56 ± 0.50, the commitment sub-dimension score is 5.41 ± 0.60.