Keman eğitiminde yineleme stratejisi ve öğrenme üzerindeki etkisi
Repeating strategy in violin education and its effect on learning
- Tez No: 649137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eğitim Fakültelerinin Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında lisans düzeyinde öğrenim gören keman öğrencilerinin, öğrenme stratejilerinden biri olan yineleme stratejisini keman eğitiminde kullanma düzeylerini saptayarak öğrenme üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, betimsel ve deneysel olmak üzere iki boyuttan oluşup karma bir modele dayanmaktadır. Araştırmaya ilişkin verilerin toplanmasında yüz yüze görüşme yöntemi ile öğrencilere uygulanan anket, öntest ve sontestte uygulanan 3 etüt, denklik testinde uygulanan 1 etüt, öntest, sontest ve denklik testi puanlamasında kullanılan gözlem formu ve performans kaydı kullanılmıştır. Çalışmanın betimsel kısmında keman öğrencilerinin keman eğitiminde yineleme stratejilerini kullanma düzeylerini belirlemek için yedi üniversitenin eğitim fakülteleri müzik eğitimi ana bilim dallarında 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 162 keman öğrencisine anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler istatistiki yöntemlerle çözümlenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında ise 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'ndaki her sınıf düzeyinden seçilen ve 5'i deney, 5'i kontrol grubunda yer alan toplam 10 keman öğrencisi yer almaktadır. Deneysel sürece başlamadan evvel, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri kayıt altına alınmış ve 3 uzmandan oluşan bir komisyon; hazırlanan performans testi aracılığı ile puanlamalarda bulunmuşlardır. Bu puanların ortalamaları öğrencilerin öntest puanları olmuştur. Üç haftalık deneysel çalışma sürecinde öğrencilerle birebir olarak yapılan derslerin süresi, zaman kısıtlamasından dolayı, 15 dakika ve haftada 5 gün ile sınırlandırılmıştır. Deney grubu ile yineleme stratejileri uygulanarak ders yapılmış, kontrol grubu ile de süregelen yöntemlerle ders yapılmıştır. Derslerin bitiminin ardından, gruplardaki öğrencilere tekrar bir performans kaydı yapılmış ve yine veriler 3 uzman tarafından puanlanmıştır. Bu puanlamaların ortalamaları öğrencilerin sontest puanlarını oluşturmuştur. Ardından, kontrol ve deney grubu öğrencilerinin kendi içlerindeki gelişmeyi saptamak amacı ile öntest ve sontest puanlarını karşılaştırmak için Wilcoxon sıralı işaretler testi, kontrol ve deney grubu öğrencilerinin sontest puanlarını karşılaştırmak için ise Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. Çalışmanın betimsel kısmının sonuçlarına göre; öğrencilerin keman eğitimi süreçlerinde sıklıkla yineleme stratejilerini kullanmakta oldukları ve öğrencilerin yineleme stratejilerini kullanma düzeyleri bakımından ise öğrenim gördükleri sınıfları arası istatistiki olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Çalışmanın deneysel kısmında elde edilen sonuçlara göre, yineleme stratejileri uygulanarak ders yapılan deney grubunun ortalama sontest puanlarının, ortalama öntest puanlarına göre daha yüksek olduğu ve bu puan farkının istatistiki olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Yine kontrol ve deney gruplarının sontest puanları arasındaki fark da istatistiki olarak anlamlı çıkmıştır. Ortalama puanlardaki bu artışın istatistiki olarak anlamlı olması ise yineleme stratejisi uygulanarak yapılan derslerin, öğrencilerinin öğrenmeleri üzerinde olumlu ve yüksek düzeyde bir etkisinin olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Çalışmadan ortaya çıkan sonuçlara dayanarak, keman eğitimcilerinin, yineleme stratejilerinin keman öğrenimindeki olumlu etkisini öğrencilere anlatmaları, önemini kavratmaları ve onlara çalışma önerilerinde bulunmaları gerekli görülmekte, öğrencilerin keman eğitiminde yineleme stratejilerini daha etkin kullanmasını sağlamak için bu stratejinin öğretimine daha fazla önem ve ağırlık verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of using the repetition strategy, one of the learning strategies, of violin students studying at the undergraduate level in the Music Education Departments of Education Faculties in violin education and to reveal its effect on learning.The study consists of two stages which are descriptive and experimental. In the collection of data related to the study, the questionnaire applied to the students by face to face interview method, 3 etudes applied in the pre-test and post-test, 1 etudes applied in the equivalence test, the observation form and the performance record used in the pre-test, post-test and equivalence test. In the descriptive part of the study, a questionnaire was applied to 162 violin students studying in the departments of music education at the education faculties of seven universities in the 2019-2020 academic year in order to determine the level of use of repetition strategies in violin education. The data obtained from the survey were analyzed and evaluated by statistical methods. In the experimental part of the study, there are 10 violin students selected from each grade level in Ağrı İbrahim Çeçen University Faculty of Education Music Education Department in the 2019-2020 academic year, 5 of them in the experimental group and 5 of them in the control group. Before starting the experimental process, the readiness levels of the students were recorded and a commission consisting of 3 experts made ratings through the performance test prepared. The average of these scores has been the pre-test scores of the students. During the three-week experimental study, the duration of the one-to-one lessons with students was limited to 15 minutes and 5 days a week due to time constraints. Lessons were conducted with the experimental group by applying repetition strategies, and lessons were conducted with the control group using the ongoing methods. After this experimental process, the students in the groups performed again and scored by 3 experts. The average of these scores constituted the posttest scores of the students. Wilcoxon signed rank test was used to compare the pretest and posttest scores in order to determine the improvement among the control and experimental group students, and the Mann Whitney-U test was used to compare the posttest scores of the control and experimental group students According to the results of the descriptive part of the study, it was found that there was no statistically significant difference between the students class in terms of their use of repetition strategies in the violin education processes and the students use repetition strategy during their learning processes frequently. According to the results obtained in the experimental part of the study, it was determined that the average posttest scores of the experimental group in which the course was conducted by applying repetition strategies were higher than the average pretest scores, and this difference was statistically significant. Again, the difference between the posttest scores of the control and experimental groups was statistically significant. The fact that this increase in average scores was statistically significant revealed that the lessons conducted by applying repetition strategies had a positive and high level effect on their students' learning. Based on the results of the study, it was deemed necessary for violin educators to explain the positive effects of repetition strategies on violin learning, to make them understand their importance, and to make suggestions for them to study. It is thought that more importance and emphasis should be given to teaching this strategy in order to enable students to use repetition strategies more effectively in violin education.