The effects of outsourcing performance in logistics on exporters performance
Lojistikte dış kaynak performansının ihracatçı performansına etkisi
- Tez No: 821896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK ÖZGE YUMURTACI HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
COVID-19 pandemisinde tedarik zincirinde meydana gelen aksamalar ve talep dalgalanmaları üçüncü parti lojistik firmaları da dahil olmak üzere birçok sektörü etkiledi. Üçüncü parti lojistik firmaları müşterilerinin taleplerine yanıt verebilmek için alternatif çözüm üretmeye ve performanslarını iyileştirmeye çalıştılar. Pandemi ve birçok olağanüstü durumda tedarik zincirinin esnek ve dinamik olması büyük önem taşımaktadır. Araştırma ile 3PL firmaların COVID-19 sürecindeki performansının ihracatçı performansına etkisi ele alınmaktadır. Model çerçevesinde esneklik, işbirlikçilik, fiyat performansı gibi bağımlı değişkenler kullanılmıştır. Örneklem için gıda ihracatı yapan firmalar ile anket yapılmıştır. Çalışma 170 katılımcıdan oluşmaktadır. Analizin değerlendirilmesi için SPSS 29.0 ve AMOS 26.0 programlarından yararlanılmıştır. Bu çalışma, üçüncü parti lojistik yöneticilerinin acil durumlar karşısında ihracatçı beklentilerini anlamaları ve tedarik zincirlerini olağanüstü durumlarda değişime uyum sağlamasını öneminin vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The disruptions and demand fluctuations in the supply chain during the COVID-19 pandemic affected third-party logistics companies (3PLs). 3PLs tried to find alternative solutions and improve their performance in order to respond to customers' demands. Flexibility and agility of supply chains are very important in pandemic or extraordinary situations. Drawing upon Resource Orchestration Theory (ROT) and Dynamic Capability Theory (DCT), the effect of the performance of 3PL firms on the exporter performance in the COVID-19 process is examined. Within the framework of the model, dependent variables such as flexibility, collaboration and cost performance were used. For the sample, a survey was conducted with companies that export food. The study consists of 170 participants. SPSS 29.0 and AMOS 26.0 programs were used to evaluate the analysis. This study highlights the importance of 3PL managers to understand exporter expectations in the face of emergencies and to adapt their supply chains to change in emergencies.