Ebüssüreyya Sami'nin Amanvermez Avni serisi
Ebüssüreyya Sami's Amanvermez Avni series
- Tez No: 649218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Ebüssüreyya Sami'nin Amanvermez Avni:Kamelya'nın Ölümü ve Amanvermez Avni:Mavi Göz adlı polisiye romanları yapısal açıdan incelenmiştir. Amanvermez Avni:Mavi Göz romanının içerisinde bulunan Mavi Göz,Sessiz Tabanca,Boyacı, Ölü hikâyelerinin 1330 yılında Sadâ-yı Millet Matbaası tarafından yayımlanmış Osmanlıca baskısı kullanılmıştır. Romanın son hikâyesi, İskeletler Arasında ve Amanvermez Avni: Kamelya'nın Ölümü romanının ise 2015 yılında Palto Yayınları tarafından yayımlanan baskısı kullanılmıştır. Çalışmanın giriş kısmında Ebüssüreyya Sami'nin polisiye romanlarını incelemede kullanılan yöntem ve Ebüssüreyya Sami'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Ebüssüreyya Sami'nin polisiye eserlerinden olan Amanvermez Avni:Kamelya'nın Ölümü ve Amanvermez Avni:Mavi Göz romanları Osmanlı-Türk polisiyesinin özelliklerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the detective novels of Ebüssüreyya Sami, Amanvermez Avni: Kamelya'nın Ölümü and Amanvermez Avni: Mavi Göz, were examined structurally. The Ottoman edition of the Mavi Göz, Sessiz Tabanca, Boyacı, Ölü stories in the novel Amanvermez Avni: Mavi Göz was published in 1330 by Sadâ-yı Millet Printing House. The last story of the novel, İskeletler Arasında and Amanvermez Avni: Kamelya'nın Ölümü published by Palto Publishing in 2015, was used. In the introduction part of the study, information was given about the method used to investigate the detective novels of Ebüssüreyya Sami and the life and works of Ebüssüreyya Sami. In the first part of the study, Amanvermez Avni: Kamelya'nın Ölümü and Amanvermez Avni: Mavi Göz novels, one of the detective works of Ebüssüreyya Sami, were examined according to the characteristics of the Ottoman-Turkish detective.