Seriality as modern form in Turkish literary history: Ebu'ssüreyya Sami's detective serial Turks Sherlock Holmes Avni the Merciless
Türk edebiyat tarihinde modern bir form: Ebu'ssüreyya Sami'nin polisiye serisi Türklerin Şarlok Holmes'i Aman Vermez Avni
  1. Tez No: 368675
  2. Yazar: MÜGE SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez 1913 yılında basılmış bir Osmanlı dedektif serisini incelemektedir. Ebu'ssüreyya Sami'nin yazdığı, Türklerin Şarlok Holmes'i Aman Vermez Avni isimli seride yer alan on kitabın biçimsel özelliklerine ve içerdikleri temalara dikkat edilerek, Osmanlı modernite tarihine farklı bir açıdan bakmak amaçlanmaktadır. Gündelik hayat ve pratikleriyle ilgilenen bu çalışma, insanların zaman, mekan ve hayatla olan ilişkilerindeki değişimleri ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çalışmada Osmanlı dedektifinin özgün karakteri ve duruşu incelenmiştir. Osmanlı dedektifi hem ulus devletin ideolojisini yansıtan alegorik bir figür, hem de gündelik hayatın taktiklerini kullanmayı iyi bilen gerçekçi bir karakter olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezin birincil kaynağı seride yer alan metinlerdir. Batı Edebiyatındaki polisiye örneklerinden de, karşılaştırmalı bir bakış açısı elde etmek amacıyla yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining an Ottoman Turkish detective serial published in 1913. By concentrating on the ten successive books of Ebu'ssureyya Sami's detective serial Turks' Sherlock Holmes Avni the Merciless, this study attempts to analyze the thematic and the formal aspects of the texts in order to understand the experience of modernity in the Ottoman Empire from a different perspective. It especially focuses on everyday life and seriality to disclose the transformations that took place in people's relations to space and time and their view of life. In a comparative framework, this study tries to discern the Ottoman detective's distinctive position and character. It is argued in this thesis that the Ottoman fictional detective is both an allegorical figure that embodies the ideology of the nation state as well as a life-like character that is adept at using the tactics of everyday life. This thesis is primarily based on a close reading of the detective serial itself. Since the experience of modernity is not incommensurable but different across cultures and languages, this study also brings up questions of translatability to initiate a dialogue between the Western detective stories and the Ottoman texts under analysis.