Sadi Işılay'ın taksimlerinin müzikal analizi
Musical analysis of the improvisations of Sadi Işılay
  1. Tez No: 649239
  2. Yazar: EMRE MERALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sadi Işılay, Türk Musikisinin yetiştirdiği iyi bir bestekâr ve virtüoz icracılarından biridir. 5 Kasım 1899 tarihinde Laleli'de doğmuştur. Müziğe küçük yaştan beri ilgilisi olan Sadi Işılay, sekiz yaşında musikişinasların arasına girmiştir. Kısa zamanda büyük bir icracı olmuş: Türk Musikisinin büyük üstadı Tanburî Cemil Bey' in toplantılarına katılarak üslȗb ve deneyim kazanmıştır. 1950 yılından sonra İstanbul Radyosu'nda keman sanatkârı olarak yayınlara katılmıştır. 11 Mart 1969 yılında vefat etmiştir. Bu tez çalışmasında Sadi Işılay'ın farklı makamlarda icra etmiş olduğu keman taksimleri notaya alınarak müzikal analizi yapılmıştır. Bu taksimler; Hicaz Keman Taksimi, Karcığar Keman Taksimi, Muhayyerkürdi Keman Taksimi, Bayâtî'den Sabâ'ya Geçiş Taksimi, Muhayyerkürdî'den Şevkefzâ'ya Geçiş Taksimidir. Her bir taksim dinlenerek ve yavaşlatılarak notaya alınmıştır. Sadi Işılay'ın yapmış olduğu makamları nasıl icra ettiğini, kendine has tavrı olan çarpmaları, aceleteleri ve müzikalitesi bu tezin asıl amacıdır. Notaya alınan taksimler belirli porteler eşliğinde müzik cümlelerine göre makamsal ve icra tekniği bakımından açıklanmıştır. Böylelikle bir taksim icra edilirken nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı, makamın özellikleri ve taksim yapılan makamın içindeki çeşni ve asma kalışlar gösterilip, açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sadi Işılay is one of the best composers and virtuoso performers of Turkish music. He was born in Laleli on 5 November 1899. Sadi Işılay, who has been interested in music since a young age, entered musikişinas at the age of eight. He became a great performer in a short time: he gained style and experience by attending the meetings of the Great Master of Turkish music, Tanburi Cemil Bey. After 1950, he participated in broadcasts on Istanbul Radio as a violin artist. He died on 11 March 1969. In this thesis, musical analysis was performed by Sadi Işilay by taking note of the violin sections that he had performed in different positions. These taxis are Hicaz violin taxis, Karcığar violin taxis, Muhayyerkürdi violin taxis, Bayati to Saba transition taxis, Muhayyerkürdi to Şevkefza transition taxis. Each taksim was put to note by resting and slowing down. The main purpose of this thesis is how Sadi Işilay performs the makams he has made, his unique attitude of multiplication, haste and musicality. The notes are explained in terms of maqamal and execution technique according to musical sentences accompanied by certain portels. Thus, what should be paid attention to when performing a taksim, what should be done, the features of the Maqam and the condiments and Vine stays in the Maqam where taksim is made are shown and explained.